
Coraz częściej zdarza się, że rozmowy kwalifikacyjne prowadzone są telefonicznie lub jako wideorozmowy. Takie telerozmowy są preferowane w sytuacjach, gdy aplikant mieszka zbyt daleko lub z przyczyn organizacyjnych. Zasady prowadzenia rozmów przez telefon czy video są takie same jak podczas bezpośredniej rozmowy kwalifikacyjnej, jednak są pewne reguły, o których warto wiedzieć.
Czytając dalej dowiesz się::
- Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną przez telefon/video
- Co mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej
- Jakie panują zasady podczas rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon/video.

Poprzez użycie elementów graficznych szablon ten wyróżnia się spośród klasycznych wzorów CV. Ten szablon CV nadaje się do ubiegania o pracę w małych kreatywnych firmach.
Zwiększ swoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną - stwórz CV kreatywne w 5 minut.
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon?
Prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon nie należy bagatelizować. Choć wydaje nam się, że jest ona łatwiejsza niż osobista rozmowa kwalifikacyjna, warto się do niej dobrze przygotować, aby nie popełnić błędów.
Zazwyczaj termin na rozmowę telefoniczną jest wyznaczony przez maila. Jeśli data lub czas rozmowy Ci nie pasuje, poproś o jej zmianę. Nie ma nic gorszego, jak chaotyczne otoczenie podczas takiej rozmowy.
Pasuje Ci wyznaczona data rozmowy telefonicznej? To super.
Teraz przedstawimy Ci kilka zasad.
Co mówić i czego unikać podczas rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon?
Teraz przejdziemy do samej rozmowy telefonicznej. Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące zachowania się podczas rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon.
- Staraj unikać się takich zwrotów jak „hm”, „yhm”, „emmm”.
Takie przerywniki mogą sprawić wrażenie, że nie przygotowałeś się do rozmowy. Odpowiadaj pewnie, zastanów się co chcesz powiedzieć. Jeśli rozmowy telefoniczne Cię stresują, poćwicz koniecznie przed taką telekonferencją np. ze znajomym lub po prostu przed lustrem. Druga osoba może podać Ci wiele porad oraz wskazać czego najlepiej unikać podczas rozmowy. - Mów wyraźnie i nie mamrocz do słuchawki.
Nie doprowadzaj do sytuacji, w której rekruter musi powtarzać zadane pytanie, bo nie dosłyszał odpowiedzi. To nie wzmocni Twojej pewności siebie i może spowodować niezręczną atmosferę. - Uśmiechaj się!
Choć rozmówca po drugiej stronie słuchawki Cię nie widzi, uśmiechaj się podczas rozmowy. W ten sposób przekażesz swoją pozytywną energię, którą rozmówca dosłownie „wysłucha” z Twojego głosu. - Zadawaj koniecznie pytania, które wcześniej zapisałeś.
To może być jedyna Twoja okazja na poznanie szczegółów dotyczących danej posady. Pamiętaj, aby unikać pytań o takie szczegóły jak awans czy możliwe podwyżki w przyszłości. Te tematy omawia się podczas dalszych rozmów. Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna przez telefon służy poznaniu się.
Zasady podczas telerozmowy
- Ważne jest, aby nie przerywać swojemu rozmówcy.
Często zdarza nam się przerwać komuś w pół zdania, ponieważ chcemy wypowiedzieć swoją myśl jak najszybciej. Jest to niestety bardzo nieprofesjonalne. Wysłuchaj do końca rozmówcę, a jeśli w tym momencie przyjdzie Ci do głowy jakaś myśl, zanotuj ją! Zawsze możesz do niej wrócić, jak będzie kolej na Twoją wypowiedź. - Zapamiętaj jak nazywa się osoba, z którą prowadzisz rozmowę.
Jeśli wymienisz imię rekrutera podczas rozmowy lub na jej koniec, pozostawi to dobre wrażenie. - Nie mów bez przerwy.
Jeśli należysz do osób, które lubią dużo mówić, pamiętaj o tym, aby podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą skupić się tylko na konkretnych informacjach.
Nieważne, czy jest to rozmowa przez telefon czy osobista, pamiętaj o tym, aby się do niej dobrze przygotować i umiejętnie przedstawić swoją kandydaturę.
Rozmowa kwalifikacyjna online (Zoom, Teams, Meet)
Rozmowa kwalifikacyjna online jest coraz częściej preferowana w sytuacjach, gdy kandydat na stanowisko mieszka daleko. Podobnie, jak podczas rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon, istnieją pewne zasady, o których warto pamiętać.
Zazwyczaj to firmy wychodzą z propozycją rozmowy kwalifikacyjnej przez Zoom, Teams czy Meet. Zdarza się to najczęściej, gdy aplikant przebywa zbyt daleko, aby móc przyjechać na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli jednak podczas otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną znajdujesz się na przykład za granicą, a zależy Ci na rozmowie, możesz w mailu wyjaśnić sytuację i poprosić o możliwość rozmowy przez jeden z dostępnych narzędzi do prowadzenia viedeorozmowy. Tą propozycją pokażesz, że zależy Ci na rozmowie i jesteś otwarty na wszelkie rozwiązania.
Mimo tego, że rozmowa online nie jest kontaktem osobistym, należy zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej odzieży. To nie dotyczy tylko górnej części garderoby. Pamiętaj koniecznie o dolnej części. Nigdy nie wiesz, czy będziesz musiał wstać od komputera. Zrezygnuj z koszul w wyraziste wzory czy paski. Przez kamerę są one niezbyt przyjemne dla oczu. Wybierz delikatne kolory, ale takie abyś nie zlewał się z tłem. Ubierz się wygodnie i tak, jakbyś wychodził na bezpośrednie spotkanie twarzą w twarz.
Choć rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w domowym zaciszu, gdzie czujesz się swobodnie – nie lekceważ jej. Podejdź do sprawy bardzo poważnie.