2023 | czas czytania: 14 minut

Jak napisać CV?

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące struktury i treści CV. Zobacz jak najlepiej zaprezentować przebieg swojej kariery zawodowej w CV.

Wskazówki

Zadajesz sobie pytanie jak napisać CV i chcesz stworzyć dobre, indywidualne CV? Na początek warto zapoznać się z główną funkcją curriculum vitae.

CV, czyli Curriculum Vitae ma za zadanie szybko i wiarygodnie przekazać najważniejsze informacje o kandydacie do pracy, tak by specjaliści ds. personalnych mogli w kilku spojrzeniach wskazać podania, wybrane do dalszego etapu rekrutacji. Innymi słowy, taki życiorys jest środkiem umożliwiającym kandydatomprezentację swoich osiągnięć i umiejętności przydatnych na rynku pracy. Chcąc znaleźć się w gronie szczęśliwców zapraszanych na rozmowę kwalifikacyjną, należy opracować merytoryczny i przejrzysty dokument, który dokładnie obrazuje zawodowy rozwój. Poniżej znajdziesz 13. wskazówek jak napisać CV.

Tak wygląda kreator cVJak napisać CV? Tutaj znajdziesz odpowiedź

Nie wiesz, jak napisać CV i szukasz gotowego wzoru? Nasz kreator CV posiada gotowy wzór CV. Wystarczy jak wpiszesz swoje dane w sugerowane pola

Przejdź do kreatora CV

1. Zanim zasiądziesz do pisania CV

Pierwsza kwestia warta rozważenia, pojawia się na długo przed zapytaniem jak napisać CV. Chodzi tutaj o wyznaczenie sobie kryteriów poszukiwania stanowisk. Bardzo pomocne będzie dokonanie analizy potencjału tj. wyłowienie swoich kluczowych kompetencji zawodowych. Aby Twoje CV było skuteczne, musi zawierać umiejętności i doświadczenie, których poszukują Twoi potencjalni pracodawcy. Zanim zasiądziesz do przeglądania ogłoszeń o pracy, zrób listę najbardziej dla Ciebie atrakcyjnych stanowisk i porównaj je ze swoimi kwalifikacjami. Na koniec zrób listę takich, które będą odpowiadały Twoim umiejętnościom. Dzięki temu z łatwością dopasujesz wymagania pracodawcy do swoich kompetencji, podkreślisz odpowiednie kwestie w CV i nie będzie zgrzytów merytorycznych.

2. Dodaj podsumowanie zawodowe

Rekruterzy poświęcają średnio 6 sekund na wstępne przeskanowanie CV. Ułatw mu pracę! Na samej górze swojego życiorysu dodaj krótkie podsumowanie zawodowe. Powinny to być dwa, maksymalnie trzy zdania na temat Twojej dotychczasowej kariery.

Przykład

Kierownik ds. sprzedaży detalicznej z wieloletnim doświadczeniem, zdobytym w firmie XYZ. Wykwalifikowany w systemie FIS, dążący do zwiększenia bazy klientów oraz optymalizacji procesów sprzedażowych. Liczne sukcesy w zakresie zarządzania zespołem oraz realizacji założonych celów sprzedażowych.

Podsumowanie zawodowe powinno być krótkie i rzeczowe, tak, by nie stracić uwagi osoby czytającej Twoje CV. Pamiętaj, by podkreślić w nim swoje najcenniejsze umiejętności, sukcesy, wskazując tym samym pracodawcy korzyści z Twojego zatrudnienia.

3. Uporządkowana struktura ułatwia nawigację

Aby rekruter mógł szybko przeskanować Twoje CV, powinno być ono przejrzyste i uporządkowane. W całym dokumencie używaj tej samej czcionki, zachowaj identyczne odstępy między wszystkimi sekcjami, nie przesadzaj także z kreatywnością (np. zbyt jaskrawe kolory są nieczytelne). Zachowaj odpowiednią kolejność sekcji, podając doświadczenie zawodowe w centralnej części CV, tuż pod podsumowaniem profilu zawodowego. Zachęcamy też do zapoznania się z naszym artykułem „Struktura i treść CV”. Z pewnością znajdziesz w nim wiele przydatnych informacji i wskazówek.

4. Stanowisko z opisem

Pisząc o swoim doświadczeniu zawodowym, wspomnij o tym, jakie były/są Twoje główne obowiązki na danym stanowisku. To pomoże rekruterowi szybciej wywnioskować, czy posiadasz konkretne kwalifikacje, których poszukuje. Pamiętaj, aby miejsce pracy, które obecnie Cię zatrudnia opisać najszerzej, ponieważ Twoja wiedza i kompetencje w tej branży są najświeższe, a przez to najistotniejsze.

5. Wyjaśnij luki w CV

Wielu z nas zadaje sobie pytanie jak napisać w CV o lukach w życiu zawodowym. Jeśli w Twoim życiu pojawiła się dłuższa przerwa w zatrudnieniu, nie ukrywaj tego w CV. Napisz, co było jej powodem. Podróże, dodatkowe studia, realizacja osobistego projektu, choroba – wszystkie te informacje warto jest umieścić w CV. Pozostawienie niewyjaśnionej luki sprawi, że rekruterzy będą podejrzliwi, a próby wypełnienia luk poprzez fałszywe rozszerzanie innych ról, mogą sprawić, że będziesz mieć kłopoty z zapamiętaniem dat i pogubisz się np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Czas spędzony bez zatrudnienia nie musi być czasem zmarnowanym. Podróżowanie wymaga silnych umiejętności organizacyjnych, dodatkowy kierunek studiów świadczy o chęci rozwoju i elastyczności (jeśli zmieniasz branżę), własny projekt to odwaga i kreatywność itd. Zawsze staraj się tak opisać przerwę w pracy, aby działała ona na Twoją korzyść.

6. Pomijaj nieistotne treści

Przyjmuje się, że CV powinno zmieścić się na jednej, maksymalnie dwóch stronach. Wiele osób ma problem z przekroczeniem preferowanej długości CV, ponieważ umieszczają w nim zupełnie zbędne informacje.

Już na etapie czytania ogłoszenia postaraj się wychwycić najbardziej kluczowe kwestie. Zawsze pamiętaj o tym, by dopasować CV do konkretnej oferty pracy. W zależności od tego, czego oczekuje pracodawca, każde podanie o pracę będzie wyglądało nieco inaczej. Nie warto np. wspominać o doświadczeniach zawodowych niezwiązanych ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu „Jak poprawnie czytać ogłoszenia o pracę?”.

Icon einer Glühlampe

Pozostałe informacje, które są zbędne w Twoim CV:

  • tytuły naukowe;
  • stan cywilny;
  • nazwisko panieńskie matki;
  • wyznawana religia;
  • w CV po angielsku nie umieszczaj zdjęcia;

7. Umiejętności twarde i miękkie

Wypisując swoje kwalifikacje, oprócz umiejętności twardych, podaj także soft skills. Są to umiejętności interpersonalne, społeczne, które często są pomijane przez kandydatów. A szkoda, bo i z nich wprawiony rekruter jest w stanie wiele wyczytać. Najlepiej będzie, jeśli sekcję „Umiejętności” podzielisz na twarde oraz miękkie. Taka przejrzystość na pewno zadziała na Twoją korzyść.

8. Jak napisać w CV o zainteresowaniach i hobby?

Wiele osób rezygnuje z wpisywania hobby do swojego CV, myśląc, że nie jest to istotna dla pracodawcy kwestia. Nic bardziej mylnego! Zainteresowania w CV mogą być podstawą do small talku podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Mogą też wzbudzać natychmiastową sympatię, czy nawet podziw. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak szerokie znaczenie mogą mieć dla rekrutera Twoje zainteresowania, zajrzyj do artykułu „Hobby i zainteresowania w CV”.

9. Unikaj ogólników

Konkrety, konkrety i jeszcze raz konkrety! W CV nie ma miejsca na lanie wody. Unikaj ogólnikowych stwierdzeń w każdej z sekcji życiorysu. Nie pisz więc, że interesujesz się muzyką, filmami i książkami, dobrze sprawdzasz się w pracy w zespole, szybko się uczysz i jesteś osobą zmotywowaną, żądną nowych wyzwań. Takie frazy, o ile obronią się jeszcze, gdy je uzasadnisz, same z siebie występują tak często, że rekruterzy na sam ich widok przewracają oczami.

Jeśli do Twoich zainteresowań należy muzyka, napisz, jaka konkretnie. Lubisz pracę w zespole? Świetnie, wyjaśnij w kilku słowach, jaką rolę w pracy zespołowej zwykle pełnisz. Może nadzorujesz realizację wszystkich grupowych celów lub pomagasz je formułować? Pokaż, że nie jesteś kolejną osobą z tłumu, która kilkanaście tych samych CV rozsyła do wszystkich pracodawców.

10. Zachowaj profesjonalizm

W CV stosuj język oficjalny, unikaj zwrotów potocznych, także przy nazwach zajmowanych wcześniej stanowisk. Warto też zwrócić uwagę na adres e-mail. Domeny buziaczek.pl, amorek.pl itp. nie będą dobrze wyglądały w CV. Podobnie jest z nazwą użytkownika. Adresy takie jak np. swinka88@gmail.com czy slodkicukierek@onet.pl w życiorysie będą wyglądać po prostu śmiesznie. Jeśli posiadasz podobny adres e-mail, warto pomyśleć o założeniu nowej skrzynki pocztowej. Zajmie Ci to kilka minut, ale unikniesz docinków i zwiększysz szanse na zatrudnienie. Najlepszą nazwą użytkownika będzie kombinacja Twojego imienia i nazwiska.

Zapisując dokument z CV, pamiętaj o tym, by jego nazwa również została spersonalizowana. Dokument „Nowy1” może bardzo szybko zagubić się w rekrutacyjnym systemie danej firmy. Kowalski_Jan_CV wygląda zdecydowanie lepiej. Zapisywany plik powinien być w formacie PDF. Dzięki temu Twoje CV zachowa dokładnie takie samo formatowanie, jakie zostało przez Ciebie wprowadzone, bez ryzyka, że dokument się „rozjedzie” po otwarciu w innym programie tekstowym.

11. Nie kłam

Kłamstwo ma krótkie nogi, zwłaszcza te zapisane w CV. Pomijając kwestie prawne, czyli fakt, że kłamstwo w CV może być wykroczeniem, a w skrajnych przypadkach nawet przestępstwem, podawanie nieprawdziwych informacji w swoim życiorysie niesie dla Ciebie ogromne ryzyko zawodowe. W najlepszym przypadku kłamstwo w CV zostanie ujawnione podczas rozmowy kwalifikacyjnej (np. znajomość języka obcego), w najgorszym już po zatrudnieniu. Jeśli pracodawca zorientuje się, że nie posiadasz kwalifikacji, które podane zostały w Twoim CV, możesz otrzymać dyscyplinarne zwolnienie z pracy. Pamiętaj też, że takie sytuacje bardzo szybko roznoszą się w branży.

12. Wszystkie dokumenty w tym samym stylu

Oprócz CV, Twoje podanie o pracę powinno zawierać także list motywacyjny. Możesz też dodać stronę tytułową (np. w podaniu o pracę w Niemczech), która ładnie zaprezentuje Twój profil zawodowy. Wszystkie dokumenty aplikacyjne powinny być utworzone w tej samej kolorystyce i w takim samym stylu. Jeśli nie wiesz jak tego dokonać samodzielnie, zawsze możesz skorzystać z naszego kreatora CV online. Jednolity design wszystkich dokumentów nada Twojemu podaniu o pracę profesjonalizmu.

13. Sprawdź pisownię

Zanim klikniesz „Wyślij” dokładnie sprawdź, czy CV nie posiada błędów ortograficznych, językowych, czy stylistycznych. Najlepiej, aby Twoje podanie o pracę przeczytała jakaś inna osoba. Świeże spojrzenie na dokumenty pomoże odnaleźć ewentualne błędy, które Tobie umknęły. Wysłanie aplikacji z błędami uchodzi za nieprofesjonalne i zmniejsza szanse na otrzymanie pracy.

Podsumowanie

Ważne informacje w życiorysie:

Icon einer Glühlampe

Pozostałe zalecenia przy kreowaniu CV:

  • Pamiętaj o tym, że życiorys jest najważniejszą częścią składanych przez Ciebie dokumentów. Bądź świadomy faktu, że struktura CV wpływa na Twój sukces, ponieważ rekruter chce szybko zapoznać się z najważniejszymi etapami Twojej ścieżki zawodowej.
  • Nie ma konieczności podawania informacji odnoszących się do stanu cywilnego, wyznania, chorób czy obywatelstwa.
  • Kandydat nie jest także zobowiązany do dołączenia swojego zdjęcia do wysyłanych dokumentów, jednak w Polsce jest to zwyczajowo przyjęte i praktykowane.
  • Skorzystaj z bezpłatnego kreatora CV online, by nadać mu ujednoliconą strukturę i profesjonalny wygląd.

2 Oceny

Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Ø 3,0

Jak Ci się podobał ten artykuł?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły:

CV czyli Twoja zawodowa wizytówka

CV czyli Twoja zawodowa wizytówka

2022 | czas czytania 9 minut

Przeczytaj jak stworzyć CV, aby otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Najczęściej popełniane błędy

CV - Najczęściej popełniane błędy

2022 | czas czytania 18 minut

Chcesz napisać CV bez błędów? Jakie błędy są najczęściej popełniane przez kandydatów? Sprawdź naszą listę, by ich uniknąć!

Struktura i treść

Struktura i treść CV

2023 | czas czytania 9 minut

Znalazłeś wymarzone ogłoszenie o pracy? To świetnie! Teraz tylko musisz stworzyć CV, które prześlesz rekruterowi. Jaka jest idealna struktura CV?

Dane osobowe

Dane osobowe w CV

2023 | czas czytania 7 minut

Które dane osobowe należy umieścić w CV? Które dane personalne są zbędne?

Kłamstwa w CV

Kłamstwa w CV

2024 | czas czytania 13 minut

Czy warto kłamać w CV? Jakie są najczęstsze przyczyny kłamstw w CV? Czy kłamstwo w CV jest karalne? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Idealne CV

Idealne CV

2024 | czas czytania 13 minut

Co przyciągnie uwagę rekrutera? Jak powinno wyglądać CV? Poznaj triki wskazówki, by stworzyć idealne CV.

Wykształcenie

Wykształcenie w CV

2022 | czas czytania 11 minut

Co zrobić, by zdobyte wykształcenie przyciągnęło uwagę i było Twoim atutem? Gdzie najlepiej umieścić w CV dane dotyczące edukacji? Tego i wiele więcej dowiesz się poniżej!

Mocne i slabe strony

Mocne strony w CV

2022 | czas czytania 7 minut

Czy w CV powinny znaleźć się Twoje mocne strony?
Jak opisać cechy charakteru w CV?

Doświadczenie zawodowe

Zdobyte doświadczenie w CV

2023 | czas czytania 11 minut

Jakim doświadczeniem zawodowym możesz się już wykazać? Gdzie pracowałeś czy odbywałeś praktykę? Na jakim stanowisku? Co należało do Twojego zakresu obowiązków?

Kompetencje i umiejętności

Kompetencje i umiejętności

2024 | czas czytania 12 minut

Jakie umiejętności wpisać w cv? Czym są umiejętności miękkie i twarde? Wszystko wyjaściamy w naszym artykule.

(Re)start na rynku pracy

Początek kariery zawodowej lub powrót na rynek pracy

2024 | czas czytania 15 minut

Kiedy rozpoczynasz karierę zawodową, nie masz jeszcze doświadczenia. Jak wrócić do pracy po długiej przerwie i stworzyć obszerny życiorys? W jaki sposób ująć właściwe treści w CV, gdy wkraczamy na rynek pracy?

CV po angielsku

CV po angielsku

2022 | czas czytania 12 minut

Jak napisać CV po angielsku? CV czy resume? Poznaj wzór CV po angielsku i dowiedz się, jak napisać profesjonalną aplikację po angielsku.

CV w Wordzie

Stwórz CV z Word

2024 | czas czytania 7 minut

Kilka prostych kroków, by stworzyć CV w wordzie.
CV word - poznaj wskazówki, jak z niego skorzystać.

CV

Hobby i zainteresowania w CV

2023 | czas czytania 10 minut

Dowiedz się jakie zainteresowania warto wpisać w CV.

Wolontariat w CV

Wolontariat w Twoim CV – czy w każdym przypadku to Twój plus?

2024 | czas czytania 11 minut

Wolontariat ma wielką wartość nie tylko ze społecznego punktu widzenia - może również przynieść korzyści przy ubieganiu się o pracę. Przeczytaj, jak umiejętnie wspomnieć o tym w swoim CV.

Elementy CV

Elementy dobrego CV: treść, struktura i uporządkowany układ

2023 | czas czytania 10 minut

Jakie elementy CV zdecydowanie należy w nim umieścić? W jakiej kolejności poszczególne sekcje CV są przedstawiane? Poznaj szczegółowe informacje na temat budowy dobrego CV i jego poszczególnych rubryk tematycznych.

Wzór CV

Zaprojektuj swoje CV: Jak powinien wyglądać układ strony CV?

2023 | czas czytania 12 minut

Tutaj znajdziesz wskazówki dotyczące prawidłowego formatowania i projektowania podania o pracę

Zdjęcie do CV

Zdjęcie do CV

2023 | czas czytania 20 minut

Czy w CV musi być zdjęcie? Jakie zdjęcie nadaje się do CV? Poniżej przeczytasz o zasadach dobrego zdjęcia do CV.

Znajomość programów komputerowych w CV

Obsługa komputera w CV

2023 | czas czytania 14 minut

Co mieści się pod hasłem obsługa komputera w CV? Jakie kompetencje należy wymienić w ramach znajomości programów komputerowych?

Klauzula CV

Klauzula CV

2023 | czas czytania 9 minut

Jak powinna wyglądać zgoda na przetwarzanie danych osobowych.
Zobacz wzór klauzuli RODO.