Pisząc CV, wszyscy mamy ten sam cel: zaprezentować się w szczególnie dobrym świetle. Chcemy się przecież wyróżnć spośród dużej liczby kandydatów i przekonać do nas potencjalnego pracodawcę. Ale co się stanie, jeśli posiadane przez nas wykształcenie lub nasze doświadczenie zawodowe nie do końca odpowiadają wymaganiom stanowiska? Czy wolno trochę „podkoloryzować”? Gdzie kończy się drobne podkręcenie rzeczywistości, a zaczyna poważne kłamstwo? Co jest dozwolone, a od czego lepiej trzymać się z daleka? Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze i najbardziej przydatne wskazówki, które pokażą Ci jak napisać CV prawdziwie, ale i atrakcyjne dla pracodawcy.
Trochę podstępu, aby „odpicować” swoje CV, nie jest rzadkością, ale i kłamstwo jest bardziej powszechne, niż można by się tego spodziewać. Grunt to znać różnicę. Co jest w porządku, a czego lepiej unikać?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zrozumieć istotę konfliktu interesów, która się tutaj pojawia. Z jednej strony jest stuprocentowa prawdomówność. Z drugiej natomiast, pragnienie „sprzedaży” swojej kandydatury w możliwie jak najlepszy sposób, aby otrzymać pracę. Naszym zadaniem jest zatem znalezienie równowagi, która jest moralnie akceptowalna, i, przede wszystkim, sprawi, że nie zostaniemy postawieni w niezręcznej lub wręcz niebezpiecznej sytuacji. Chcemy przcecież tylko zwrócić uwagę rekrutera na konkretne treści, a nie generować CV, którego jedyną prawdziwą informacją będzie nasze imię i nazwisko. Sztuczki – tak, bezczelne kłamstwo - nie!
Rozmowa o konsekwencjach kłamstwa w CV zaczyna się zwykle od pytania, jak w praktyce odkrywa się takie rozbieżności i jak prawdopodobne jest ich odkrycie. Pamiętaj, wysyłając swoją aplikację, nigdy nie wiesz, w jaki sposób potencjalny pracodawca będzie Cię analizował. Im mniejsza firma, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że osoba prowadząca rekrutację bardzo wnikliwie sprawdzi Twoje CV, ale nie można tego wykluczyć. Zdarza się, że firma zatrudnia profesjonalnych doradców ds. aplikacji. Tacy rekruterzy mogą wymagać referencji lub nawet skontaktować się z poprzednim pracodawcą.
To oczywiście jeden z mniej prawdopodobnych scenariuszy, ale nawet jeśli nic podobnego się nie wydarzy, nadal istnieje możliwość zdemaskowania oszustwa, chociażby podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Mogą np. pojawić się pytania, na które nie będziesz w stanie odpowiedzieć, nie mając pojęcia o poruszanych kwestiach. Albo, co gorsza, zaczniesz sobie zaprzeczać. Wtedy robi się bardzo nieprzyjemnie, bo możesz zostać zapytany wprost o kłamstwo. I tutaj pojawia się bardzo ważne pytanie: czy kłamanie w CV jest karalne?
Ostatnio nagłośniono sprawę 23-letniego lekarza, który okazał się...oszustem! Mężczyzna sfałszował dokumenty i dostał się na staż w szpitalu. Został przyłapany, ponieważ nie potrafił wskazać, gdzie znajduje się wątroba. Teraz oczekuje na proces o posługiwanie się sfałszowanym dyplomem lekarskim. To oczywiście skrajny przypadek, w dodatku zagrażający życiu i zdrowiu ludzi. Ale pamiętaj, nawet jeśli w praktyce rzadko się to zdarza, kłamstwo w CV może mieć poważne konsekwencje.
Jeśli pracodawca ujawni, że kłamałeś na temat informacji zawartych w swoim CV, szczególnie w obszarach istotnych dla twojej pracy, możesz zostać zwolniony. Co więcej, umowa zawarta na podstawie fałszywych informacji o kwalifikacjach, daje podstawy do jej rozwiązania, bez przewidzianego w umowie okresu wypowiedzenia. W najgorszym przypadku natomiast możesz zostać oskarżony o posługiwanie się fałszywymi dokumentami. A zatem zapamiętaj: nawet jeśli prawdopodobieństwo poważnych konsekwencji jest niewielkie, nie warto kłamać!
Kandydaci często kłamią w CV, ponieważ nie widzą innego sposobu na zdobycie pracy. A ten sposób istnieje! Specjalnie dla Ciebie przedstawiamy najczęstsze powody kłamstwa w CV oraz pokazujemy jak napisać CV bez kłamstwa. Poznaj alternatywne rozwiązanie trudnych kwestii!
Oczywiście, luki w CV nie zawsze są łatwe do wyjaśnienia, ale stanowią fragment naszego życiorysu, są bardzo „ludzkie”. Zamiast kombinować, co napisać, aby ukryć kilka miesięcy bezrobocia, lepiej zastanów się, co robiłeś w tym okresie? Może spędziłeś czas na samokształceniu? Byłeś za granicą? A może intensywnie szukałeś w tym czasie nowej pracy i możesz tę fazę swojego życia uznać za „przebranżowienie"? Nie musisz kłamać, jeśli to, co robiłeś w czasie bezrobocia opakujesz w zgrabne i ładne sformułowania.
Kłamstwo na temat znajomości języków obcych jest tym, które w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej wyjdzie na jaw w ekspresowym tempie. W praktyce coraz częściej zdarza się, że część rozmowy prowadzona jest w języku angielskim/niemieckim lub innym języku obcym, wymaganym na danym stanowisku. Zamiast bez przerwy wpisywać „fluent english”, zapisz się na kurs online (często bezpłatny), kup dobry podręcznik i szlifuj swój angielski. W ten sposób nie będziesz kłamać na temat swojego aktualnego poziomu językowego, a i wskażesz, że aktualnie pracujesz nad osiągnięciem następnego poziomu znajomości języka.
Kandydaci często decydują się nie wspominać o niektórych stanowiskach pracy w swoim CV. Dlaczego? Powody są różne, np. pracowałeś tylko przez jeden, dwa miesiące w danej firmie, nie podobało Ci się, stanowisko z perspektywy czasu nie ma dla Ciebie znaczenia. Choć brak wzmianki o jakimś zawodowym doświadczeniu nie jest tak dramatycznym kłamstwem, czasem pozbawia nas szansy na zatrudnienie. Dlatego też zawsze sprawdź, czego szuka twój potencjalny nowy pracodawca. ZAWSZE analizuj ofertę o pracy podczas tworzenia CV. Być może w tym przypadku, praca na stanowisku z pamiątkami w czasie studiów okaże się istotnym elementem Twojej kariery zawodowej.
Wielu kandydatów zastanawia się nad tym, czy dopisać kierunek studiów, które nie zostały ukończone. Zrób to koniecznie! Nawet w przypadku, gdy studia zostały przerwane z różnych powodów. Jeśli dojdzie do rozmowy kwalifikacyjnej, na pewno zostanie postawione pytanie dotyczące niezakończonych studiów. Dlatego warto dobrze przygotować się na takie zagadnienie.
Uwaga! Nie pisz o zdobyciu stopnia np. magisterskiego, który nie został osiągnięty. To jest czyste kłamstwo, które szybko wyjdzie na jaw.
Przerwane studia można opisać w następujący sposób:
10.2016 – 06.2018 Politechnika Śląska – Wydział Architektury
Kierunek: Architektura wnętrz
Więcej na temat, jak napisać CV bez doświadczenia, czyli CV studenta, dowiesz się z naszego artykułu przykład CV Studenta.
Niestety, niektórym zdarza się wykonywanie pracy bez umowy, tak zwanej pracy na czarno. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to nielegalne. Jednak jeśli taka sytuacja zaistniała, a obowiązki wykonywane w tej pracy są nabytymi umiejętnościami, które przydadzą się na przyszłym stanowisku, warto o nich napisać. W końcu Twoje CV, to opis Twojego zdobytego doświadczenia.
Problem pojawi się tylko wtedy, kiedy zostaną opisane miejsca pracy, które nigdy nie istniały oraz w przypadku dodania zakresu obowiązków, które nigdy nie były pełnione. Takich kłamstw w żadnym wypadku nie należy wpisywać w CV.
Jak opisać w CV pracę bez umowy?
Podając okres wykonywanej pracy, nazwę firmy oraz obowiązki.
06.2017 – 09.2017 Stołówka „Smacznego”, Kołobrzeg
Stanowisko: pomoc kuchenna
Obowiązki:
Chcesz przeczytać więcej na temat przykładu CV. Zapraszamy do lektury Przykładowe CV dla różnych zawodów .
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej może zostać postawione pytanie na temat referencji z ostatniego miejsca pracy. Jeśli nie posiadasz żadnych, gdyż była to praca bez umowy, nie kłam na ten temat i nie fałszuj referencji, ponieważ to już jest przestępstwo. Otwarcie powiedz prawdę, pamiętając o tym, aby nie stawiać byłego pracodawcy w złym świetle. Złe słowa o poprzednim przełożonym czy byłej firmie będą źle o Tobie świadczyły.
Zainteresowania pasujące do ogłoszenia o pracę mogą zwiększyć szansę na dalszą rekrutację. Jednak nie polecamy ich upiększać, ponieważ kłamstwo ma krótkie nogi.
Załóżmy, że wpiszesz w CV ogromne zamiłowanie do programu graficznego Photoshop i nawet jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej uda Ci się dobrze przebrnąć ten temat, choć w rzeczywistości znasz z niego tylko pięć podstawowych narzędzi, najpóźniej w okresie próbnym wszystko wyjdzie na jaw. Dla Ciebie będzie to oznaczało stres, bo musisz cały czas ukrywać prawdę i starać się nadgonić resztę umiejętnościami, a na końcu wprowadzi Cię to w niemiłą sytuację, gdy przełożony stwierdzi, że został oszukany. Nie kłam w CV na temat zainteresowań i hobby. Jak je umiejętnie opisać, dowiesz się w naszym artykule Hobby i zainteresowania w CV.
Dowiedź się jak wygląda struktura i treść perfekcyjnego CV.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: