2024 | czas czytania: 13 minut

Kłamstwa w CV

Czy warto kłamać w CV? Jakie są najczęstsze przyczyny kłamstw w CV? Czy kłamstwo w CV jest karalne? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Kłamstwa w CV

Kłamstwo ma krótkie nogi, czyli o kłamaniu w CV słów kilka

Pisząc CV, wszyscy mamy ten sam cel: zaprezentować się w szczególnie dobrym świetle. Chcemy się przecież wyróżnć spośród dużej liczby kandydatów i przekonać do nas potencjalnego pracodawcę. Ale co się stanie, jeśli posiadane przez nas wykształcenie lub nasze doświadczenie zawodowe nie do końca odpowiadają wymaganiom stanowiska? Czy wolno trochę „podkoloryzować”? Gdzie kończy się drobne podkręcenie rzeczywistości, a zaczyna poważne kłamstwo? Co jest dozwolone, a od czego lepiej trzymać się z daleka? Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze i najbardziej przydatne wskazówki, które pokażą Ci jak napisać CV prawdziwie, ale i atrakcyjne dla pracodawcy.

Cienka granica między sztuczkami a kłamstwami w CV

Trochę podstępu, aby „odpicować” swoje CV, nie jest rzadkością, ale i kłamstwo jest bardziej powszechne, niż można by się tego spodziewać. Grunt to znać różnicę. Co jest w porządku, a czego lepiej unikać?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zrozumieć istotę konfliktu interesów, która się tutaj pojawia. Z jednej strony jest stuprocentowa prawdomówność. Z drugiej natomiast, pragnienie „sprzedaży” swojej kandydatury w możliwie jak najlepszy sposób, aby otrzymać pracę. Naszym zadaniem jest zatem znalezienie równowagi, która jest moralnie akceptowalna, i, przede wszystkim, sprawi, że nie zostaniemy postawieni w niezręcznej lub wręcz niebezpiecznej sytuacji. Chcemy przcecież tylko zwrócić uwagę rekrutera na konkretne treści, a nie generować CV, którego jedyną prawdziwą informacją będzie nasze imię i nazwisko. Sztuczki – tak, bezczelne kłamstwo - nie!

Icon einer Glühlampe

Poniższy przykład idealnie ilustruje różnicę między trikami a kłamstwami:

Chcesz ubiegać się o pracę w firmie jako manager projektu.

  • Trik: Pracowałeś już przy zarządzaniu projektami w swojej ostatniej firmie i chociaż nie byłeś kierownikiem projektu, to przejąłeś jego zadania na kilka tygodni, gdy ten był na zwolnieniu lekarskim. W opisie poprzedniego stanowiska dodaj „zarządzanie projektami” jako jeden z Twoich obowiązków. Był to obowiązek tymczasowy, jednak pozwolił Ci na zgromadzenie nowego doświadczenia.
  • Kłamstwo: Dość oczywiste: nigdy nie przejąłeś obowiązków kierownika projektu, ale jednak zamieszczasz w CV informację, że tak było. Nie polecamy! Zwłaszcza, że po otrzymaniu pracy, takie kłamstwo szybko zostanie zweryfikowane w praktyce, gdy nie będziesz mieć pojęcia o zarządzaniu swoimi pracownikami.

Skłamałem w CV – co teraz?

Rozmowa o konsekwencjach kłamstwa w CV zaczyna się zwykle od pytania, jak w praktyce odkrywa się takie rozbieżności i jak prawdopodobne jest ich odkrycie. Pamiętaj, wysyłając swoją aplikację, nigdy nie wiesz, w jaki sposób potencjalny pracodawca będzie Cię analizował. Im mniejsza firma, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że osoba prowadząca rekrutację bardzo wnikliwie sprawdzi Twoje CV, ale nie można tego wykluczyć. Zdarza się, że firma zatrudnia profesjonalnych doradców ds. aplikacji. Tacy rekruterzy mogą wymagać referencji lub nawet skontaktować się z poprzednim pracodawcą.
To oczywiście jeden z mniej prawdopodobnych scenariuszy, ale nawet jeśli nic podobnego się nie wydarzy, nadal istnieje możliwość zdemaskowania oszustwa, chociażby podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Mogą np. pojawić się pytania, na które nie będziesz w stanie odpowiedzieć, nie mając pojęcia o poruszanych kwestiach. Albo, co gorsza, zaczniesz sobie zaprzeczać. Wtedy robi się bardzo nieprzyjemnie, bo możesz zostać zapytany wprost o kłamstwo. I tutaj pojawia się bardzo ważne pytanie: czy kłamanie w CV jest karalne?

Ostatnio nagłośniono sprawę 23-letniego lekarza, który okazał się...oszustem! Mężczyzna sfałszował dokumenty i dostał się na staż w szpitalu. Został przyłapany, ponieważ nie potrafił wskazać, gdzie znajduje się wątroba. Teraz oczekuje na proces o posługiwanie się sfałszowanym dyplomem lekarskim. To oczywiście skrajny przypadek, w dodatku zagrażający życiu i zdrowiu ludzi. Ale pamiętaj, nawet jeśli w praktyce rzadko się to zdarza, kłamstwo w CV może mieć poważne konsekwencje.

Jeśli pracodawca ujawni, że kłamałeś na temat informacji zawartych w swoim CV, szczególnie w obszarach istotnych dla twojej pracy, możesz zostać zwolniony. Co więcej, umowa zawarta na podstawie fałszywych informacji o kwalifikacjach, daje podstawy do jej rozwiązania, bez przewidzianego w umowie okresu wypowiedzenia. W najgorszym przypadku natomiast możesz zostać oskarżony o posługiwanie się fałszywymi dokumentami. A zatem zapamiętaj: nawet jeśli prawdopodobieństwo poważnych konsekwencji jest niewielkie, nie warto kłamać!

Kłamanie w CV. Po co kłamać, skoro jest inny sposób?

Kandydaci często kłamią w CV, ponieważ nie widzą innego sposobu na zdobycie pracy. A ten sposób istnieje! Specjalnie dla Ciebie przedstawiamy najczęstsze powody kłamstwa w CV oraz pokazujemy jak napisać CV bez kłamstwa. Poznaj alternatywne rozwiązanie trudnych kwestii!

Dowiedź się jak wygląda struktura i treść perfekcyjnego CV.

3 Oceny

Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Ø 4,7

Jak Ci się podobał ten artykuł?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły:

CV czyli Twoja zawodowa wizytówka

CV czyli Twoja zawodowa wizytówka

2022 | czas czytania 9 minut

Przeczytaj jak stworzyć CV, aby otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Struktura i treść

Struktura i treść CV

2023 | czas czytania 9 minut

Znalazłeś wymarzone ogłoszenie o pracy? To świetnie! Teraz tylko musisz stworzyć CV, które prześlesz rekruterowi. Jaka jest idealna struktura CV?

Najczęściej popełniane błędy

CV - Najczęściej popełniane błędy

2022 | czas czytania 18 minut

Chcesz napisać CV bez błędów? Jakie błędy są najczęściej popełniane przez kandydatów? Sprawdź naszą listę, by ich uniknąć!

Dane osobowe

Dane osobowe w CV

2023 | czas czytania 7 minut

Które dane osobowe należy umieścić w CV? Które dane personalne są zbędne?

Idealne CV

Idealne CV

2024 | czas czytania 13 minut

Co przyciągnie uwagę rekrutera? Jak powinno wyglądać CV? Poznaj triki wskazówki, by stworzyć idealne CV.

Wykształcenie

Wykształcenie w CV

2022 | czas czytania 11 minut

Co zrobić, by zdobyte wykształcenie przyciągnęło uwagę i było Twoim atutem? Gdzie najlepiej umieścić w CV dane dotyczące edukacji? Tego i wiele więcej dowiesz się poniżej!

Mocne i slabe strony

Mocne strony w CV

2022 | czas czytania 7 minut

Czy w CV powinny znaleźć się Twoje mocne strony?
Jak opisać cechy charakteru w CV?

Doświadczenie zawodowe

Zdobyte doświadczenie w CV

2023 | czas czytania 11 minut

Jakim doświadczeniem zawodowym możesz się już wykazać? Gdzie pracowałeś czy odbywałeś praktykę? Na jakim stanowisku? Co należało do Twojego zakresu obowiązków?

Kompetencje i umiejętności

Kompetencje i umiejętności

2024 | czas czytania 12 minut

Jakie umiejętności wpisać w cv? Czym są umiejętności miękkie i twarde? Wszystko wyjaściamy w naszym artykule.

(Re)start na rynku pracy

Początek kariery zawodowej lub powrót na rynek pracy

2024 | czas czytania 15 minut

Kiedy rozpoczynasz karierę zawodową, nie masz jeszcze doświadczenia. Jak wrócić do pracy po długiej przerwie i stworzyć obszerny życiorys? W jaki sposób ująć właściwe treści w CV, gdy wkraczamy na rynek pracy?

Wskazówki

Jak napisać CV?

2023 | czas czytania 14 minut

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące struktury i treści CV. Zobacz jak najlepiej zaprezentować przebieg swojej kariery zawodowej w CV.

CV po angielsku

CV po angielsku

2022 | czas czytania 12 minut

Jak napisać CV po angielsku? CV czy resume? Poznaj wzór CV po angielsku i dowiedz się, jak napisać profesjonalną aplikację po angielsku.

CV w Wordzie

Stwórz CV z Word

2024 | czas czytania 7 minut

Kilka prostych kroków, by stworzyć CV w wordzie.
CV word - poznaj wskazówki, jak z niego skorzystać.

CV

Hobby i zainteresowania w CV

2023 | czas czytania 10 minut

Dowiedz się jakie zainteresowania warto wpisać w CV.

Wolontariat w CV

Wolontariat w Twoim CV – czy w każdym przypadku to Twój plus?

2024 | czas czytania 11 minut

Wolontariat ma wielką wartość nie tylko ze społecznego punktu widzenia - może również przynieść korzyści przy ubieganiu się o pracę. Przeczytaj, jak umiejętnie wspomnieć o tym w swoim CV.

Elementy CV

Elementy dobrego CV: treść, struktura i uporządkowany układ

2023 | czas czytania 10 minut

Jakie elementy CV zdecydowanie należy w nim umieścić? W jakiej kolejności poszczególne sekcje CV są przedstawiane? Poznaj szczegółowe informacje na temat budowy dobrego CV i jego poszczególnych rubryk tematycznych.

Wzór CV

Zaprojektuj swoje CV: Jak powinien wyglądać układ strony CV?

2023 | czas czytania 12 minut

Tutaj znajdziesz wskazówki dotyczące prawidłowego formatowania i projektowania podania o pracę

Zdjęcie do CV

Zdjęcie do CV

2023 | czas czytania 20 minut

Czy w CV musi być zdjęcie? Jakie zdjęcie nadaje się do CV? Poniżej przeczytasz o zasadach dobrego zdjęcia do CV.

Znajomość programów komputerowych w CV

Obsługa komputera w CV

2023 | czas czytania 14 minut

Co mieści się pod hasłem obsługa komputera w CV? Jakie kompetencje należy wymienić w ramach znajomości programów komputerowych?

Klauzula CV

Klauzula CV

2023 | czas czytania 9 minut

Jak powinna wyglądać zgoda na przetwarzanie danych osobowych.
Zobacz wzór klauzuli RODO.