Praca charytatywna może być cenna nie tylko dla osobistego rozwoju. Wolontariat może również zaprocentować w podaniu o pracę – o ile wiesz, jak najlepiej go zaprezentować. Tutaj możesz dowiedzieć się, jakie aspekty powinieneś wziąć pod uwagę, wymieniając swoją działalność wolontariusza i kiedy lepiej o niej nie wspominać w swoim CV.
Dobrowolna i nieodpłatna praca dla innych ludzi, zwierząt lub na rzecz środowiska jest bardzo ceniona przez większość osób. Podczas gdy niektórzy spędzają często swój wolny czas, leżąc na kanapie i oglądając mecze piłki nożnej, inni działają charytatywnie w klubie piłkarskim.
Zamiast iść do kina po pracy, niektórzy wyprowadzają na spacer psy z miejscowego schroniska dla zwierząt. Zaangażowanie społeczne ma wiele aspektów. Często korzyści czerpią nie tylko ci, dla których niesiona jest pomoc - wolontariusz również coś zyskuje. Czuje, że dokonuje zmiany, poprawy na lepsze. Wiele osób uważa to za tak wzbogacające, że z wielką ochotą spędzają swój wolny czas pomagając innym.
Wolontariat ma jednak więcej zalet. Może być również przydatny podczas składania podanie o pracę. Ci, którzy angażują się społecznie, zwykle powinni to wyraźnie w swoim CV podkreślić. Ponieważ wolontariat jest nie tylko działalnością pozazawodową, ale także zwierciadłem cech charakteru, a tym samym dowodem kompetencji miękkich czyli tzw. soft skills. Każdy, kto zgłasza się na ochotnika, wykazuje wysoki poziom zaangażowania.
Wolontariusz bierze również odpowiedzialność i wykazuje się empatią. Taka praca często wymaga umiejętności organizacyjnych. Często także należy współpracować z innymi lub spędzać z nimi czas. To dowód na bycie społecznikiem, a także na posiadanie umiejętności komunikacyjnych i umiejętności pracy w zespole.
Wiele pozytywnych cech charakteru, których pracodawcy zazwyczaj oczekują od swoich pracowników, znajduje odzwierciedlenie właśnie w wolontariacie. To jest ten powód, dla którego działalność charytatywna powinna zostać wymieniona w życiorysie - chyba, że pewne okoliczności przemawiają przeciw.
Na podstawie działalności charytatywnej można nie tylko stworzyć charakterystykę kandydata do pracy. Informacje takie kształtują ogólne wrażenie co do danej osoby. Wielu pracodawców interesuje się nie tylko tym, co kandydat ma do zaoferowania w swojej profesji. Osobowość także musi pasować do firmy, aby codzienna współpraca dobrze przebiegała. Jeśli jesteś wolontariuszem, istnieje wiele powodów, by wspomnieć o tym doświadczeniu w swoim CV. Powinieneś jednak dokonać przemyślanego wyboru, aby Twoja działalność była odebrana pozytywnie.
Jeśli działasz charytatywnie w wielu miejscach, zastanów się, które chcesz wymienić. Podanie wielu obszarów wolontariatu może wydawać się mało wiarygodne lub sugerować, że Twój wolny czas jest ważniejszy niż praca. Przede wszystkim powinieneś rozważyć, które działania traktujesz szczególnie poważnie i prowadzisz od dłuższego czasu. W ten sposób podkreślisz, że to zobowiązanie jest dla Ciebie naprawdę ważne.
Jak się okazuje, nie zawsze warto pisać o swoim wolontariacie w swoim CV. Dotyczy to zwłaszcza, jeśli wspomniana działalność z dużą dozą wyobraźni może zostać nazwana jako „charytatywna”. Być może tylko raz zainwestowałeś swój czas i nie jest to żadna regularna działalność społeczna.
Wówczas wydaje się to mocno naciągane, by taką dorywczą akcję opisywać w życiorysie i trudno oczekiwać z tego tytułu dodatkowych korzyści. Nie ma również sensu wymieniać swojego zaangażowania społecznego, które miało miejsce dawno temu. Również w tym przypadku sprawi to wrażenie, jakbyś na siłę wyszukał z dawnej przeszłości Twoje osiągnięcia wolontariackie, choć obecnie nie mają one większego znaczenia w Twoim życiu.
Poza tym Istnieją także społecznicy, którzy mogą nie przypaść do gustu pracodawcom. Jest to szczególnie prawdopodobne w przypadku osób aktywnie działających w związkach zawodowych. Nie ma wątpliwości, że jest to działalność charytatywna i niezwykle ważna. Jednak z perspektywy pracodawcy tacy pracownicy związkowi są często uważani za niemiłych i niewygodnych.
Nie oznacza to, że nie powinieneś się dalej udzielać w związkach zawodowych, ale nie jest dobrym pomysłem uprzedzenie wcześniej pracodawcy, że prawdopodobnie będziesz pracownikiem, który (z perspektywy pracodawcy) może wywoływać konflikty i problemy.
Należy zachować szczególną ostrożność, angażując się w partie polityczne. Tego rodzaju wolontariat można przekonać tylko wtedy, gdy wiesz, jakie nastawienie ma dany pracodawca w tym kwestii. Jeśli wspomnisz w CV o Twojej aktywności partyjnej o poglądach bliskich rekruterowi, możesz zapunktować. Jeśli jednak zupełnie przeciwne, może to oznaczać koniec Twojego procesu rekrutacyjnego. Z reguły należy zatem pomijać taką działalność w swoim podaniu o pracę, o ile nie ma się 100 % pewności, podanie jej w CV może okazać się przydatne.
Jeśli zdecydowałeś się podać konkretny wolontariat w swoim CV, trafnym pytaniem jest, jak należy to zrobić. Masz na to kilka opcji. Na przykład zaangażowanie społeczne dobrze wpisuje się w sekcję „Hobby i zainteresowania”, ponieważ w pewnym sensie jest to hobby. Możesz też dodać własną sekcję, która dotyczy wolontariatu. Możesz po prostu nazwać to „wolontariatem” lub „działalnością charytatywną”. „Zaangażowanie społeczne” jest również odpowiednim określeniem.
W wybranej sekcji wpisujesz wolontariat, podobnie jak inne informacje w swoim CV. Oznacza to: wypunktowanie Twojego doświadczenia jako wolontariusz. Po lewej stronie wpisujesz czas, w którym wykonywałeś działalność charytatywną - np. „02/2016 do dziś”. Po prawej stronie opisujesz swoją aktywność i podajesz informacje o organizacji, na rzecz której działasz. Warto również opisać wolontariat w kilku słowach kluczowych. Skoncentruj się szczególnie na tych aspektach, które mają związek z Twoją pracą lub które mogą być szczególnie interesujące dla danego pracodawcy z jakichś innych powodów.
06.2020 – do dziś Hospicjum w Gliwicach
Stanowisko: Wolontariat niemedyczny w hospicjum
Nie wiesz gdzie wpisać wolontariat w CV? Sprawdź nasze gotowe szabony CV z wyznaczonym już miejscem na wolontariat.
Wpisz tylko zaangażowanie i gotowe.
Powinieneś być przygotowany na omówienie swojego zaangażowania społecznego w rozmowie kwalifikacyjnej. Chociażby z tego powodu nie jest dobrym pomysłem przekazanie fałszywych informacji na temat wolontariatu w swoim CV. Wyjdzie na jaw najpóźniej w trakcie bezpośredniej rozmowy. Jeśli jesteś kimś, kto omija prawdę, masz gwarancję, że podając nieprawdziwe dane, zminimalizujesz swoje szanse na znalezienie pracy.
Powinieneś być w stanie szczegółowo opowiedzieć swoim rozmówcom podczas rozmowy kwalifikacyjnej, co dokładnie jako wolontariusz robisz. Przygotowując się do rozmowy, weź pod uwagę, że z pewnych powodów wolontariat można być postrzegany krytycznie. Jeśli w swoim życiorysie podałeś kilka działań charytatywnych, potencjalni pracodawcy z pewnością zapytają, czy poważnie podchodzisz do swojej pracy we wszystkich tych pozazawodowych działaniach. Unikaj stworzenia wrażenia, że Twoje zawodowe zaangażowanie może ucierpieć z tytułu Twojej społecznej działalności.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: