Podczas rozmowy kwalifikacyjnej zwykle zadaje się pytanie o mocne i słabe strony kandydata. Skoro pytanie jest już stałą częścią rekrutacji, może należy wspomnieć o swoich mocnych stronach w CV? Drugim elementem są słabe strony w CV - warto o nich pisać? Sprawdź poniżej !
CV to przede wszystkim opis Twoich doświadczeń zawodowych, dlatego też pod żadnym pozorem nie pisz w nim o swoich słabych stronach. Każdy rekruter zdaje sobie sprawę, że kandydat aplikujący na stanowisko nie jest idealny. Ale nie oznacza to, że powinieneś sobie robić antyreklamę. Skoncentruj się na pozytywnych cechach w CV. Rozmowa kwalifikacyjna na pewno dotknie tematu Twoich słabych stron. Pytanie to praktycznie zawsze pojawia podczas spotkania o pracę. Dlatego warto dobrze przygotować się na to pytanie. W artykule Mocne i słabe strony w rozmowie kwalifikacyjnej dowiesz się dokładnie jak odpowiedzieć na pytania dotyczące cech charakteru
Mimo, iż nie wspominasz w CV o swoich wadach, nie powinieneś też koloryzować lub kłamać. Pozostań szczery, reszta leży w rękach rekrutera. Dobry HR-owiec będzie w stanie wywnioskować Twoje niedoskonałości już na podstawie CV. Przyjmijmy, że poszedłeś na studia rok czy dwa lata po ukończeniu szkoły. Mogło to oznaczać niezdecydowanie lub chęć poprawienia ocen na świadectwie maturalnym.
To samo dotyczy zmiany kierunku studiów lub stażu odbytego w innej branży. Ważne jest, abyś bez problemu mógł wytłumaczyć, dlaczego tak się stało. Na wyjaśnienia w CV zwyczajnie nie ma miejsca.
Zbyt wyraźne podkreślanie Twoich mocnych stron też nie jest w dobrym tonie. Możesz zostać uznany za aroganckiego lub wręcz przekwalifikowanego pracownika. Nie chodzi tutaj, abyś był sztucznie skromny, zachowaj jednak umiar. Nie pogrubiaj czcionki, wymieniając swoje kompetencje i umiejętności w CV, a wszystkie mocne strony charakteru, które mogą Ci się przydać na danym stanowisku, pozostaw na rozmowę kwalifikacyjną.
Tak jak w przypadku słabości, dobry rekruter, przeglądając CV, będzie w stanie zauważyć Twoje pozytywne cechy. Z tego względu nie musisz ich specjalnie podkreślać. Wystarczy, że np. do poprzednio zajmowanych stanowisk dopiszesz krótki zakres obowiązków. Jeśli byłeś kierownikiem działu, napisz, że zarządzałeś konkretną liczbą pracowników. Twoje pozytywne cechy będą widoczne na pierwszy rzut oka, a potencjalny pracodawca nie odbierze takich informacji w CV jako przechwałki. Dodatkowe wypisanie zakresu zadań obowiązków w ostatniej pracy, podkreśli Twoje mocne strony w CV.
Intuicyjny edytor CVNasz kreator CV ułatwi Ci stworzenie CV ze strony graficznej. Wystarczy wpisać wszystkie dane, a design zostanie dopasowany automatycznie.
Przejdź do kreatora CVW przypadku zawodu stolarz, załóżmy że jego specjalizacją jest przycinanie blatów kuchennych z marmuru. W tym przypadku warto napisać w CV to zadanie, gdyż nie każdy stolarz potrafi obchodzić się z takim materiałem. W tej sytuacji rekruter odbierze to jako pozytywną cechę pracownika ze względu na zdobyte umiejętności, odbywając dodatkowe szkolenie co świadczy o chęci do nauki i dalszego rozwoju.
Pisz tylko o zadaniach z poprzedniej pracy, które były lub są Twoimi mocnymi stronami i które robisz z przyjemnością. Twoją pozytywną cechą jest kierowanie zespołem? Podkreśl to koniecznie w mocnych stronach w CV. Jeśli jednak było to Twoje zadanie a nie należało one do Twoich ulubionych i wiesz, że w przyszłości nie chcesz już tego robić, nie wspominaj o tym w swoim CV. Skoncentruj się w cv na mocnych stronach, które podkreślają Twoje pozytywne cechy.
Koncentrując się na mocnych stronach w CV, warto przeanalizować ogłoszenie o pracę, wypisać wymagania, sprawdzić jakie pasują do Twoich mocnych stron i się na nich skoncentrować podczas pisania CV. W tym przypadku warto przeczytać artykuł pod tytułem Jak poprawnie czytać ogłoszenia o pracę?
To tylko kilka przykładów mocnych stron pracownika, o których warto napisać w CV. Każdy z nas jest indywidualny, dlatego warto dobrze przeanalizować siebie oraz ogłoszenie o pracę i wypisać swoje atuty w CV.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: