2023 | czas czytania: 20 minut

Zdjęcie do CV

Czy w CV musi być zdjęcie? Jakie zdjęcie nadaje się do CV? Poniżej przeczytasz o zasadach dobrego zdjęcia do CV.

Zdjęcie do CV

Zdjęcie do CV – wybór czy obowiązek?

CV ze zdjęciem czy bez? Ile razy zdarzyło Ci się zadać sobie to pytanie? W poniższym artykule poruszamy kwestię zdjęcia w CV, jego znaczenia w procesie rekrutacji oraz podajemy kilka konkretnych zasad, których należy się trzymać. Brzmi interesująco? W takim razie zapraszamy do lektury.

Zdjęcie w CV – tak czy nie?

Zacznijmy od odpowiedzi na najważniejsze pytanie: czy muszę dodać moją fotografię do CV? Otóż nie, nie ma takiego wymogu prawnego. Jeżeli więc z jakichś względów nie chcesz umieszczać w CV swojego zdjęcia, nie musisz tego robić. Pracodawca nie skreśli Cię z tego powodu z listy kandydatów. Co więcej, wiele badań wskazuje na to, że dla rekrutera zdecydowanie bardziej liczą się Twoje doświadczenie oraz umiejętności niż to, czy CV zawiera zdjęcie.

O co w takim razie tyle hałasu? O zwyczaje. Na polskim rynku pracy przyjęło się, że zdjęcie do CV to świetny dodatek, nadający Twojej aplikacji osobistego, wyrazistego charakteru. Krótko mówiąc, dobre zdjęcie w CV może wyróżnić Cię z tłumu, sprawić, że rekruter zapamięta Twoją kandydaturę.

Najlepsze szablony CVDodaj zdjącie według uznania

Z cvhero.com masz możliwość dodania zdjęcia do każdego szablonu CV.
Sprawdź, który szablon CV najlepiej komponuje się z Twoim zdjęciem.

Przejdź do szablonów CV

Czy zatem powinienem/powinnam wysłać CV ze zdjęciem?

To zależy od Ciebie! Jeśli nadal nie jesteś w stanie podjąć decyzji poniżej przedstawiamy Ci argumenty zarówno za, jak i przeciw.

CV zdjęcie – plusy

  • Spersonalizowany szlif Zdjęcie w CV wzmacnia Twój wizerunek i pomaga rekruterom lepiej Cię zapamiętać. Wiele osób uważa również, że fotografia w CV „mówi“ nieco więcej o osobowości kandydata, a co za tym idzie, przyczynia się do budowania jego „marki osobistej“. Nie jesteś już tylko nazwiskiem na liście, zyskujesz konkretny image.
  • Wyróżnienie z tłumu Zyskując „twarz“, zyskujesz także bardziej wyrazistą kandydaturę, a co za tym idzie wyróżnienie na tle innych aplikujących osób.
  • Profesjonalizm Profesjonalne, dobrze wykonane zdjęcie podkreśli Twój wizerunek fachowca w danej dziedzinie, zwłaszcza jeśli ubiegasz się o pracę w administracji lub w branży opartej na pracy z klientem.
  • Pewność siebie Dołączając zdjęcie do CV, pokazujesz, że nie boisz się oceny przez pryzmat swojego wyglądu. Ponadto prezentując się schludnie, z delikatnym uśmiechem, sprawiasz wrażenie osoby pewnej swoich umiejętności oraz kwalifikacji. W przypadku nadesłania do firmy wielu zgłoszeń ten mały detal może zaważyć na wyborze Twojej kandydatury.

CV zdjęcie – minusy

  • Dyskryminacja Chociaż jest to absolutnie zabronione przez polskie prawo, nadal zdarzają się przypadki dyskryminacji kandydatów ze względu na wygląd. Zdjęcie w CV naturalnie zwiększa ryzyko zaistnienia takiej sytuacji.
  • Odwrócenie uwagi Zdjęcie w CV może skierować uwagę rekrutera na nieodpowiednie tory tj. np. na Twój wygląd, a to sprawi, że Twoje kwalifikacje przejdą na drugi plan. Co więcej, według badań przeprowadzonych przez ekonomistów z Ben-Gurion University w Negew w Izraelu, istnieją podwójne standardy dla kobiet i mężczyzn.
    Wyniki mogą zaskakiwać. Według badaczy blisko 20 % mężczyzn powszechnie uważanych za „atrakcyjnych“ otrzymało zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, podczas gdy w przypadku kobiet wysłanie CV bez zdjęcia zdecydowanie zwiększało ich szansę na zatrudnienie. Zwłaszcza jeśli rekrutacja prowadzona była przez...inne kobiety. Okazało się, że aż połowa z nich nie chce zatrudnić „atrakcyjnych“ koleżanek. Co prowadzi do kolejnego punktu...
  • Uprzedzenia Czy pamiętasz scenę z filmu „Legalna blondynka“, w którym główna bohaterka Elle Woods przyniosła ze sobą pachnące, różowe CV? Jak Ci się wydaje, co pomyślał w tym momencie prawnik-rekruter? Raczej nie wziął biednej Elle za profesjonalistkę... Jak doskonale wiemy, pozory mylą i nie należy oceniać książki po okładce, ALE kto z nas jest bez winy? Tak samo może być niestety w przypadku zdjęcia w CV. Jeżeli aplikujesz do pracy w banku, a na zdjęciu wyglądasz jak gwiazda punk rocka, raczej nie dostaniesz zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Czy jest to sprawiedliwe? Nie. Czy nadal się zdarza? Tak. Dodanie zdjęcia do CV zwiększa ryzyko zaistnienia uprzedzeń wobec Twojej kandydatury. Niestety, rekruter to tylko człowiek i mimo szczerych chęci, może zawierzyć stereotypom.
  • Jakość fotografii Słabej jakości zdjęcie, z widocznymi pikselami, na jaskrawym tle lub o dziwnej wielkości zdecydowanie bardziej zaszkodzi, aniżeli pomoże Twojej aplikacji o pracę. W takim przypadku lepiej zrezygnować z dodawania fotki do CV.

Jak powinno wyglądać zdjęcie do CV?

Decydując się na dodanie swojej fotografii do Curriculum Vitae, warto jest trzymać się kilku zasad. Oto najważniejsze z nich.

Aktualne zdjęcie w CV to podstawa

Jeżeli w życiorysie zdjęcie przedstawia dwudziestoletniego, szczupłego blondyna, a na rozmowę kwalifikacyjną przyjdzie umięśniony, trzydziestoletni brunet, to rekruter może się nieco zdziwić. Staraj się zatem, aby Twoje fotki były zawsze jak najbardziej aktualne. Nie oznacza to oczywiście, że musisz robić sobie sesję fotograficzną przed wysłaniem każdego kolejnego podania o pracę. Jeżeli jednak wiesz, że Twój wygląd uległ znacznej zmianie lub minęło już kilka lat od ostatniej aplikacji o pracę, warto postarać się o nowe zdjęcie.

Postaw na profesjonalizm

CV to nie Facebook czy Instagram. Nie ma w nim miejsca na „selfie“, fotki z imprez czy z wakacji. Twoje zdjęcie na CV powinno wyglądać profesjonalnie. Co to oznacza? Jeżeli wykonujesz fotografię samodzielnie, zwróć uwagę na kilka szczegółów.

Tło fotografii powinno być neutralne, bez zbędnych ozdobników, mogą one bowiem odwracać uwagę od Ciebie. Zadbaj też o to, aby za Tobą nie było żadnych dziwnych przedmiotów, innych osób, czy widocznego bałaganu. Pamiętaj o odpowiednim kadrze. Zdjęcie powinno obejmować twarz oraz górną część tułowia, maksymalnie do wysokości ramion. Nie sprawdzi się w tym przypadku tzw. zdjęcie z ręki (inaczej „selfie“), czy, o zgrozo, zdjęcie lustrzanego odbicia. Skorzystaj ze statywu, z opcji samowyzwalacza w aparacie lub po prostu poproś kogoś o zrobienie Ci zdjęcia. Ostatnią kwestią techniczną jest oczywiście odpowiednie oświetlenie. Za ciemna fotografia może sprawiać wrażenie ponurej i niewyraźnej.

Zdjęcie do CV - jak się ubrać?

Nie musisz wdziewać garnituru, czy garsonki, ale mimo wszystko postaw na pół-formalny ubiór np. elegancka koszula w jednolitym kolorze lub biały T-shirt z marynarką. Unikaj mocno wyciętych dekoltów oraz zbyt pstrokatych wzorów. Nie za dobrym pomysłem będzie też dobranie koszulki ze śmiesznym lub prowokującym napisem.

Jeśli nosisz kolczyki, naszyjniki czy inne dodatki, zadbaj o to, aby i one były „przyzwoite“ i niezbyt krzykliwe, mogą bowiem odwrócić uwagę od Ciebie. Podobnie będzie z makijażem. O ile nie starasz się o pracę wizażysty, zrezygnuj z artystycznego, wielobarwnego make-upu.

Zdjęcie w CV - rozmiar i rozdzielczość

Rozmiar zdjęcia do CV może być różny. Zależy to od konkretnego szablonu CV oraz jego designu. Przyjmuje się jednak, że należy zachować proporcje 3x4. Najczęściej mamy do czynienia z fotkami w orientacji pionowej, zdarzają się jednak wzory CV, w których miejsce na zdjęcie ma kształt kwadratu lub okręgu. U nas na portalu będzie to np. szablon CV eleganckie. Ważne jest zatem wzięcie pod uwagę ostatecznego kształtu fotografii podczas jej kadrowania.

Jeśli chodzi o rozdzielczość zdjęcia, przyjmuje się, że dla formatów do 25x38 cm wynosi ona 300 pikseli/cal. Najczęstszym i zarazem najlepszym formatem Twojej fotografii będzie JPG. Pamiętaj zatem, aby konwertować plik do odpowiedniego formatu np. po dokonaniu korekty w programie graficznym lub w przypadku, gdy skanujesz zdjęcie.

Wskazówka

Jak zeskanować zdjęcie do CV i czy w ogóle jest to dobry pomysł? Zwykle odradzamy takie rozwiązanie, jednak jeśli masz mało czasu lub nie masz innej możliwości w danym momencie, możesz dodać skan zdjęcia do CV. Pamiętaj jednak, aby ustawić odpowiednią rozdzielczość podczas skanowania oraz zapisać fotografię w formacie JPG lub PNG.

Zdjęcie CV - uśmiech czy powaga?

Pomimo wielu zasad i reguł, zdjęcie do CV to nie to samo, co fotka w dowodzie. Oznacza to, że nie musisz mieć grobowej miny, patrzeć przed siebie i wyglądać, delikatnie mówiąc, niekorzystnie (niech zgłosi się ten, kto ma dobre zdjęcie w dowodzie). Uśmiech czy lekkie przechylenie głowy na zdjęciu w CV nie zrujnuje Twojej szansy na zdobycie pracy. Wszystko oczywiście w granicach rozsądku i dobrego smaku.

Icon einer Glühlampe

Uwaga!

Jeśli totalnie nie potrafisz robić zdjęć, koniecznie wybierz się do fotografa! Dzięki temu uzyskasz kilka profesjonalnych ujęć i będziesz mieć zapas fotek na najbliższy czas.

Zdjęcie do CV przykłady

Aby jeszcze lepiej zobrazować to, o czym piszemy powyżej, mamy dla Ciebie kilka konkretnych przykładów zdjęć, które nigdy nie powinny znaleźć się w CV.

Kobieta na fotelu z kieliszkiem w rękuZdjęcie niby w formalnym stroju, ale po pierwsze, widnieje na nim alkohol (no go!), a po drugie kadr jest nieodpowiedni. Relaks po ciężkiej pracy jest każdemu potrzebny, jednak lepiej nie umieszczać takich zdjęć w CV, gdyż mogą one bardzo zniechęcić przyszłego pracodawcę.
Kobieta z mocnym makijażemPiękny makijaż. Niestety dla rekrutera make-up nie ma znaczenia, a prawdopodobieństwo zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną np. w branży administracyjnej jest bliskie zeru. Pamiętaj, kolorowy makijaż i dress code nie idą razem w parze.
Mężczyzna na skałachŚwietne zdjęcie z wakacji, jednak absolutnie nienadające się do CV. Po pierwsze, bez koszulki (bardzo zły pomysł), po drugie złe kadrowanie, po trzecie brak kontaktu wzrokowego z obiektywem. Next please!
Kobieta z dziwną minąTło w porządku, strój też, ale wyraz twarzy nie do końca. Robienie śmiesznych lub dziwnych min oraz pozostawienie długich włosów w nieładzie nie zrobi dobrego wrażenia na rekruterach.
CHłopak w czapce z daszkiemNakrycie głowy na zdjęciu do CV nie jest dobrym pomysłem. Poza tym ponownie brak kontaktu wzrokowego z obiektywem, kadrowanie zbyt przesunięte w lewo, no i ta ręka... Nie, nie i nie!
Czterej mężczyźni po dobrej zabawieWszystko super, zdjęcie pokazuje, że lubisz dobrą zabawę i jesteś towarzyski oraz nie masz problemu z integracją, ale… który to kandydat? Grupowe zdjęcie w CV odpada.

Mamy nadzieję, że już wiesz jakich błędów unikać wybierając zdjęcie do CV. Dla pewności spójrz na ten przykład:

Zdjęcie do CV.Uśmiechnięta kobietaPrzykładowe zdjęcie do CV
Zdjęcie jest dobrze wykadrowanie, osoba na zdjęciu patrzy w obiektyw i lekko się uśmiecha. Tło jest jasne i nie odciąga uwagi od twarzy kandydatki. Włosy, choć rozpuszczone, są starannie ułożone. CV Hero approved!

Zdjęcie do CV wygenerowane przez sztuczną inteligencję

Wielu ludzi już teraz korzysta z aplikacji, które pozwalają chatbotom napisać ich podania o pracę. Teraz jednak sztuczna inteligencja podnosi poprzeczkę, umożliwiając użytkownikom tworzenie zdjęć do CV zaledwie kilkoma kliknięciami.

Obsługa aplikacji, takich jak Remini, Profilbildpro czy playground.ai, jest nieskomplikowana: wystarczy przesłać kilka swoich zdjęć, a sztuczna inteligencja wygeneruje z nich zdjęcie do CV. Im więcej materiałów dostarczysz, tym lepszy powinien być rezultat.

Jednak istnieje pewne wady w generowanych przez sztuczną inteligencję zdjęciach do CV: od razu widać, że są one sztuczne. Głównie dlatego, że skóra na nich wygląda zbyt idealnie, zbyt gładko. Inne znane błędy w obrazach generowanych przez AI dotyczą często dłoni - nagle masz za dużo lub za mało palców. Dodatkowo, większość tych aplikacji jest płatna, a bezpłatny okres próbny jest często krótki.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, jak pracodawcy zareagują na zdjęcia CV tworzone przez KI. W najgorszym przypadku mogą uznać, że nie jesteś wystarczająco zaangażowany, aby poświęcić czas na stworzenie profesjonalnej aplikacji. Zdjęcie do CV wygenerowane przez sztuczną inteligencję może sugerować, że nie zależy ci na tym, co myślą o tobie inni. W konsekwencji, możesz być postrzegany jako osoba mało zaangażowana lub skąpa - przecież profesjonalne zdjęcie aplikacyjne zwykle wiąże się z kosztami.

Z drugiej strony, niektórzy pracodawcy mogą być pod wrażeniem twojej umiejętności korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji. W branżach technicznych i kreatywnych takie podejście może być korzystne, ale w bardziej tradycyjnych firmach, np. bankach, może się nie sprawdzić.

Ponieważ technologia generowania zdjęć do CV przez KI nie jest jeszcze wystarczająco zaawansowana, aby stworzyć naprawdę realistyczne i wiarygodne zdjęcia aplikacyjne, nadal polecamy udać się do profesjonalnego fotografa. To jedyny sposób, aby mieć pewność, że dostaniesz zdjęcie aplikacyjne, które prezentuje cię w najlepszym świetle.

Wskazówki na koniec

Z pewnością po lekturze naszego artykułu, jesteś już specjalistą w doborze odpowiednich zdjęć do CV. Na koniec mamy dla Ciebie kilka bonusowych porad, które mogą Ci się przydać.

Icon einer Glühlampe

Czy wiesz, że...

  • Aplikując do pracy w USA lub w UK zarówno CV, jak i list motywacyjny wysyła się bez zdjęcia. Wynika to z obawy pracodawców przed oskarżeniem o rasizm, dyskryminację ze względu na płeć, czy po prostu dyskryminację ze względu na wygląd. Może się zatem zdarzyć, że Twoje CV ze zdjęciem od razu zostanie odrzucone.
  • W Niemczech oprócz CV oraz listu motywacyjnego do podania o pracę często dołączany jest Deckblatt, czyli strona tytułowa. Stanowi ona swego rodzaju „zapowiedź“ tego, co zapisane jest w pozostałych dokumentach. Co więcej, strona tytułowa zawiera także zdjęcie kandydata, zwykle w większym rozmiarze od tego, które dodajemy do CV.
  • W CV możesz umieścić zarówno zdjęcie kolorowe, jak i czarno-białe, jednak zdecydowanie bezpieczniej będzie postawić na klasyczną, kolorową fotografię. Kiedy sprawdzi się zdjęcie w czerni i bieli? Kiedy aplikujesz do zawodów „kreatywnych“ np. grafik, wizażysta, fotograf.

Szukasz dalszych przykładów CV? Zajrzyj do artykułów poniżej!

Możesz też już teraz bezpłatnie wypróbować nasze szablony CV. Sprawdź, czy kreator CV online jest dla Ciebie, zapisz się do opcji Premium i pobierz swoje CV bez znaku wodnego.

5 Oceny

Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Ø 4,6

Jak Ci się podobał ten artykuł?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły:

CV czyli Twoja zawodowa wizytówka

CV czyli Twoja zawodowa wizytówka

2022 | czas czytania 9 minut

Przeczytaj jak stworzyć CV, aby otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Struktura i treść

Struktura i treść CV

2023 | czas czytania 9 minut

Znalazłeś wymarzone ogłoszenie o pracy? To świetnie! Teraz tylko musisz stworzyć CV, które prześlesz rekruterowi. Jaka jest idealna struktura CV?

Najczęściej popełniane błędy

CV - Najczęściej popełniane błędy

2022 | czas czytania 18 minut

Chcesz napisać CV bez błędów? Jakie błędy są najczęściej popełniane przez kandydatów? Sprawdź naszą listę, by ich uniknąć!

Dane osobowe

Dane osobowe w CV

2023 | czas czytania 7 minut

Które dane osobowe należy umieścić w CV? Które dane personalne są zbędne?

Kłamstwa w CV

Kłamstwa w CV

2024 | czas czytania 13 minut

Czy warto kłamać w CV? Jakie są najczęstsze przyczyny kłamstw w CV? Czy kłamstwo w CV jest karalne? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Idealne CV

Idealne CV

2024 | czas czytania 13 minut

Co przyciągnie uwagę rekrutera? Jak powinno wyglądać CV? Poznaj triki wskazówki, by stworzyć idealne CV.

Wykształcenie

Wykształcenie w CV

2022 | czas czytania 11 minut

Co zrobić, by zdobyte wykształcenie przyciągnęło uwagę i było Twoim atutem? Gdzie najlepiej umieścić w CV dane dotyczące edukacji? Tego i wiele więcej dowiesz się poniżej!

Doświadczenie zawodowe

Zdobyte doświadczenie w CV

2023 | czas czytania 11 minut

Jakim doświadczeniem zawodowym możesz się już wykazać? Gdzie pracowałeś czy odbywałeś praktykę? Na jakim stanowisku? Co należało do Twojego zakresu obowiązków?

Mocne i slabe strony

Mocne strony w CV

2022 | czas czytania 7 minut

Czy w CV powinny znaleźć się Twoje mocne strony?
Jak opisać cechy charakteru w CV?

Kompetencje i umiejętności

Kompetencje i umiejętności

2024 | czas czytania 12 minut

Jakie umiejętności wpisać w cv? Czym są umiejętności miękkie i twarde? Wszystko wyjaściamy w naszym artykule.

(Re)start na rynku pracy

Początek kariery zawodowej lub powrót na rynek pracy

2024 | czas czytania 15 minut

Kiedy rozpoczynasz karierę zawodową, nie masz jeszcze doświadczenia. Jak wrócić do pracy po długiej przerwie i stworzyć obszerny życiorys? W jaki sposób ująć właściwe treści w CV, gdy wkraczamy na rynek pracy?

Wskazówki

Jak napisać CV?

2023 | czas czytania 14 minut

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące struktury i treści CV. Zobacz jak najlepiej zaprezentować przebieg swojej kariery zawodowej w CV.

CV po angielsku

CV po angielsku

2022 | czas czytania 12 minut

Jak napisać CV po angielsku? CV czy resume? Poznaj wzór CV po angielsku i dowiedz się, jak napisać profesjonalną aplikację po angielsku.

CV w Wordzie

Stwórz CV z Word

2024 | czas czytania 7 minut

Kilka prostych kroków, by stworzyć CV w wordzie.
CV word - poznaj wskazówki, jak z niego skorzystać.

CV

Hobby i zainteresowania w CV

2023 | czas czytania 10 minut

Dowiedz się jakie zainteresowania warto wpisać w CV.

Wolontariat w CV

Wolontariat w Twoim CV – czy w każdym przypadku to Twój plus?

2024 | czas czytania 11 minut

Wolontariat ma wielką wartość nie tylko ze społecznego punktu widzenia - może również przynieść korzyści przy ubieganiu się o pracę. Przeczytaj, jak umiejętnie wspomnieć o tym w swoim CV.

Elementy CV

Elementy dobrego CV: treść, struktura i uporządkowany układ

2023 | czas czytania 10 minut

Jakie elementy CV zdecydowanie należy w nim umieścić? W jakiej kolejności poszczególne sekcje CV są przedstawiane? Poznaj szczegółowe informacje na temat budowy dobrego CV i jego poszczególnych rubryk tematycznych.

Wzór CV

Zaprojektuj swoje CV: Jak powinien wyglądać układ strony CV?

2023 | czas czytania 12 minut

Tutaj znajdziesz wskazówki dotyczące prawidłowego formatowania i projektowania podania o pracę

Znajomość programów komputerowych w CV

Obsługa komputera w CV

2023 | czas czytania 14 minut

Co mieści się pod hasłem obsługa komputera w CV? Jakie kompetencje należy wymienić w ramach znajomości programów komputerowych?

Klauzula CV

Klauzula CV

2023 | czas czytania 9 minut

Jak powinna wyglądać zgoda na przetwarzanie danych osobowych.
Zobacz wzór klauzuli RODO.