Wraz z listem motywacyjnym CV stanowi Twoją wizytówkę podania o pracę. Powinno zatem ono zwięźle opisywać doświadczenie zawodowe, najlepiej w przejrzystych punktach. Pamiętaj, że rekrutujący spędzają średnio pięć do siedmiu sekund na wstępnej selekcji podań o pracę. Ważne jest, by na pierwszy rzut oka można było poznać najważniejsze punkty w życiorysie. Zawiera on obok formalnych kwalifikacji także informacje o kompetencjach i umiejętnościach, dzięki którym przekonasz osoby z Human Resources, że najlepiej pasujesz na dane stanowisko.
CV to pierwsze wrażenie.
Postaw na szablon CV, który będzie prosty, ale zarazem zatrzymujący wzrok czytających przy odpowiednich fragmentach. Pamiętaj o zachowaniu przejrzystości formalnej. Nie pozwól, by zbyt kolorowy dokument odwracał uwagę od zawartych w nim informacji lub wręcz drażnił.
Bardzo często, ze względu na ograniczony czas, który posiadają osoby z działu personalnego, w pierwszej kolejności zamiast do listu motywacyjnego, zaglądają właśnie do CV. Potraktuj swoje Curriculum vitae jako możliwość zrobienia dobrego pierwszego wrażenia na pracodawcy.
Proste i przejrzyste CV
Wybierz taki szablon CV, w którym na pierwszym planie będzie Twoje doświadczenie zawodowe. Możesz także zdecydować się na umieszczenie w CV krótkiego profilu zawodowego.
Twoje CV w 5 minutChcesz stworzyć swoją najlepszą wizytówkę?
Denerwuje Cię strata czasu na dopasowanie formatów w CV?
Skorzystaj z kreatora CV i wybierz jeden z profesjonalnych szablonów CV.
Pokaż szablony CV
Na ogłoszenie o pracę odpowiada najczęsciej większa liczba kandydatów i kandydatek. Ładnie zaprojektowane CV z odpowiednio dobranym szablonem na pewno zapadnie w pamięć rekrutujacych. To pierwsze wrażenie, jakie dana osoba robi dzięki swojemu Curriculum Vitae, decyduje najczęściej, czy list motywacyjny zostanie w ogóle przeczytany, a załączniki do podania przejrzane. Oprócz kwestii graficznej warto też zwrócić uwagę na treść CV. Nie zamieszczaj w nim niepotrzebnych informacji. Tylko zabiorą miejsce i niepotrzebnie wydłużą dokument. Obszerne CV może natomiast zniechęcić osoby z HR do przeczytania go.
Swoje doświadczenie zawodowe umieść w życiorysie w kolejności odwrotnie chronologicznej tj. zaczynając od obecnie zajmowanego stanowiska. Dobrym pomysłem jest też dodanie krótkiej wzmianki o tym, jakie pełniło się obowiązki w danej firmie. Dzięki temu pracodawca będzie miał ogólny zarys Twojej sylwetki zawodowej.
Co jest najważniejsze w Twoim CV?
Dział HR po selekcji średnio 250 podań o pracę przy jednej rekrutacji zaprasza na rozmowę kwalifikacyjną zaledwie kilka osób. Zatem Twoje CV to wizytówka zawodowa, która daje początek dalszej współpracy.
Na to zwraca uwagę dział personalny:
- Łatwość czytania
Przejrzysta struktura CV pomaga szybko odnaleźć najważniejsze informacje. Im więcej wpływa podań o pracę, tym ważniejsze jest, by specjalista/specjalistka d/s rekrutacji nie musiał:a spędzać wiele czasu na szczegółowym czytaniu życiorysów. Zależy mu/jej zatem na szybkiej pierwszej selekcji i zawężeniu grona interesujących kandydatów.
- Antychronologia
Kolejność odwrotnie chronologiczna daje możliwość szybkiego zapoznania się z Twoją ścieżką kariery. Wymień najpierw aktualne zatrudnienie, a następnie cofnij się krok po kroku w przeszłość.
- Tylko istotne informacje
Skoncentruj się na ogłoszeniu, na stanowisku, o które się ubiegasz. Które poprzednie doświadczenia będą istotne w kontekście aktualnej rekrutacji? Pomiń nieistotne elementy lub wspomnij o nich tylko krótko, a zaoszczędzisz czas i miejsce w CV. To samo dotyczy wykształcenia i zainteresowań. Wymień tylko te, które są ważne na danym stanowisku.
- Wystrzegaj się błędów
Zanim klikniesz „wyślij”, dokonaj korekty swojego życiorysu. Najlepiej, jeśli sprawdzi go inna osoba.
- Doświadczenie oraz sukcesy zawodowe na pierwszym miejscu
Pamiętaj, rekruter:ka największą wagę przywiązuje do Twojego doświadczenia zawodowego. Odpowiednio wyeksponuj je w CV – po prostu umieść tę rubrykę na środku dokumentu. Jeśli posiadasz znaczące sukcesy zawodowe czy pionierskie projekty, wspomnij o tym w CV! Liczby przyciągają wzrok i dodają wiarygodności. Na przykład: "Wzrost rocznej sprzedaży o 55%".
- Bez fałszywej skromności
Znaj swoją wartość, także na rynku pracy. Nie bój się zaprezentować swoich wyjątkowych kwalifikacji i nie zapomnij umieścić w życiorysie sukcesów i umiejętności. Ta wizytówka zawodowa musi repezentowac Twoje atuty jako partnera:partnerki dla firmy.
- Spersonalizowane CV
Nigdy nie wysyłaj tego samego CV do kilku firm! Zawsze staraj się je jak najbardziej dopasować pod kątem danego stanowiska.
Zwróć szczególną uwagę na wymagania stawiane przez pracodawcę w ogłoszeniu. Pisząc o swoich umiejętnościach, używaj podobnych zwrotów i zaprezentuj też odpowiednie do stanowiska doświadczenie.
- Luki w CV
Jeżeli Twoje przerwy w pracy były dłuższe niż pół roku, dobrze jest krótko wyjaśnić powód zastopowania kariery np. 2007-2008 urlop rodzicielski/choroba/przekwalifikowanie/wyjazd. To na pewno spotka się ze zrozumieniem pracodawcy.
- Doświadczenie, później wykształcenie
Doświadczenie zawodowe powinno znaleźć się na pierwszym miejscu Curriculum vitae. Poniżej zamieść wzmiankę o wykształceniu. Wyjątkiem będzie tutaj CV absolwenta czy absolwentki studiów/szkoły, który/która dopiero rozpoczyna karierę zawodową. W takim życiorysie nie doświadczenie, a edukacja będzie na pierwszym miejscu.
- Maksymalnie dwie strony
CV to nie rozprawka. Najlepiej, aby nie było dłuższe niż jedna strona A4. Wyjątkiem będą tutaj CV osób, które posiadają spektakularną karierę zawodową. W takim przypadku nie warto na siłę starać się zmieścić na jednej stronie. Jednak należy ograniczyć się do dwóch stron.
- Pasujący szablon
Większość osób może wybrać prosty szablon z przejrzystą strukturą. Jeśli jednak ubiegasz się o stanowisko w zawodzie kreatywnym lub w innowacyjnej, awangardowej i młodej firmie, możesz postawić na bardziej zaawansowany twórczo projekt. Wzór CV należy dobrać odpowiednio do branży.
- Dane osobowe
Cv jako wizytówka zawodowa powinno posiadać tylko dane kontaktowe i ewentualnie datę urodzenia. Zrezygnuj z danych, których juz nie umieszcza się powszechnie w podaniu o pracę, jak stan cywilny czy zawód rodziców.
- Odpowiednie zdjęcie
Do swojego CV dodaj profesjonalne zdjęcie , najlepiej takie, zrobione przez fotografa. CV to nie miejsce na zdjęcia z wakacji.
- Aktualność
Pamiętaj, by zawsze zaktualizować swoje CV – zwłaszcza dane kontaktowe.