2022 | czas czytania: 18 minut

21 najczęściej popełnianych błędów w CV

Chcesz napisać CV bez błędów? Jakie błędy są najczęściej popełniane przez kandydatów? Sprawdź naszą listę, by ich uniknąć!

Najczęściej popełniane błędy

Wysłałeś dziesiątki podań o pracę i nikt nie odpowiedział? Przecież wiesz, jak napisać CV. Jesteś pewien? Jak powinno wyglądać CV?

Praktycznie każdy kandydat/ka robi w swoim Curriculum Vitae pewne pomyłki - całkowicie temu zapobiec się nie da. Ważne jednak, by uniknąć kardynalnych błędów, które mogą zdyskwalifkować z dalszego udziału w procesie rekrutacyjnym. Poniżej przedstawimy Ci błędy w CV przykłady, które są najczęściej popełniane przez kandydatów. Jeśli zabrzmi znajomo, to już wiesz, nad czym popracować. A zatem, do dzieła!

Błędy w CV: zawartość

  1. Luki i kłamstwa w CV
  2. Kłamstwo ma krótkie nogi, również to, które umieszczasz w CV. Według HR-owców, kandydaci najczęściej „naciągają prawdę” w przypadku znajomości języków obcych. Paradoksalnie jest to kłamstwo, które najszybciej wychodzi na jaw. Wystarczy krótka konwersacja w danym języku, który aplikant rzekomo zna biegle.

    „Koloryzowanie” pojawia się też w przypadku znajomości programów komputerowych, o których nie ma się pojęcia, wydłużanie dat zatrudnienia, czy przerysowane sukcesy zawodowe. Zdarzają się też referencje od znajomych.

    Pamiętaj, w niektórych przypadkach kłamstwo w CV to wykroczenie, a nawet przestępstwo (w przypadku przesłania sfałszowanych dokumentów dot. np. ukończenia studiów). Czy naprawdę chcesz ryzykować karierę zawodową dla kilku dodatkowych umiejętności lub certyfikatów?

  3. Niefortunne nazwanie okresu bezrobocia
  4. Nie pisz „bezrobotny”, ale „poszukujący pracy”. Nadaje to nieco dynamiki i dowodzi Twojej aktywności i zaangażowaniu.

  5. Brak konkretów
  6. CV wymaga prezentacji wykonywanych zadań, więc nie wystarczy podanie tylko nazwy firmy i stanowiska przy opisie doświadczenia zawodowego. Trudno wówczas wywnioskowac, jakie kwalifikacje, specjalistyczną wiedzę posiada dany kandydat czy kandydatka.

  7. Nieaktualne CV
  8. Doświadczenie zawodowe, kwalifikacje i odniesione sukcesy nie odzwierciadlają stanu aktualnego i informacje są mało czytelne.

  9. Ewidentna przesada
  10. Pokaż swoje mocne strony, ale nie przesadzaj. Doświadczeni menedżerowie HR mają na to oko i sprawdzają informacje podczas rozmowy kwalifikacyjnej - na przykład biegła znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie może być łatwo wystawiona na próbę. Złe CV, naciągające informacje nie doprowadzi Cię podpisania umowy o pracę.

  11. Kopiuj, wklej, wyślij
  12. Ile razy wysłałeś dziesiątki CV i... nic! Dlaczego? Ok, jedno pytanie: Czy do każdego ogłoszenia wysyłasz ten sam dokument? Oto i Twoja odpowiedź...

    Nigdy nie rozsyłaj tego samego CV do wszystkich firm. Zawsze dokonuj personalizacji życiorysu pod kątem oferty pracy. To na pewno zwiększy Twoje szanse na zdobycie zatrudnienia. CV, które jest „nie na temat”, tylko zirytuje pracodawcę i wyląduje w koszu. Każdy pracodawca poszukuje w kandydacie konkretnych umiejętności oraz oczekuje, że jego doświadczenie zawodowe będzie pokrywało się z konkretnymi wymaganiami branży.

  13. Nieważne informacje
  14. Jak juz wyżej pisaliśmy, życiorys służy jako przegląd Twojej kariery zawodowej. Aby zapewnić wystarczającą przejrzystość i czytelność, należy skoncentrować się na odpowiednich, tych najbardziej wartościowych z punktu widzenia rekrutera punktach.

    Co mogę wykreślić z CV?

    Stan cywilny, nazwisko panieńskie, data i miejsce urodzenia, dzieci, imiona rodziców, pesel – wow, mnóstwo danych. Po co to wszystko? One kompletnie nie zainteresują potencjalnego pracodawcy. Zobacz, ile miejsca możesz dzięki temu zaoszczędzić. Warto poświęcić je na ważniejsze informacje :)

    Niektórzy kandydaci, starając się wyróżnić, umieszczają w CV swoje ulubione sentencje. Pomysł ten, pozornie dobry, może odbić się na Tobie negatywnie. Pamiętaj, CV to nie pamiętnik, a źle dobrany cytat wyrządzi Ci więcej szkody niż przyniesie korzyści. Zanim więc zaprezentujesz pracodawcy jakąś złotą myśl swojego guru, pomyśl, czy na pewno chcesz ją napisać w CV?

    Aplikujesz na stanowisko w 2020 roku, ale koniecznie musisz umieścić w swoim CV kursy ukończone 10 lat wcześniej? Nie do końca. Sprawdź ich aktualność i, przede wszystkim, jak istotne jest ich posiadanie w kontekście pracy, o którą się ubiegasz. Miejsce poświęcone na swoje „przeterminowane” dyplomy, lepiej jest przeznaczyć na krótki opis obowiązków sprawowanych u poprzednich pracodawców.

  15. Znajomość pewnych programów komputerowych
  16. Jeśli starasz się o pracę jako kierowca autobusu, nie musisz dużo pisać o swojej znajomośći programu Photoshop. W dzisiejszych czasach prawie wszyscy pracują takżę z systemem Windows, więc nie jest to umiejętność, która Cię wyróżnia i o której warto wspomnieć.

  17. Zdjęcie z plaży
  18. Jeżeli zdecydujesz się na dodanie zdjęcia do swojego życiorysu, nie popełniaj tego błędu! Nie chodzi o to, by Twoja fotka była jak wycięta z legitymacji, ale zdjęcia z imprez czy wakacji, to też nie za dobry pomysł.

    Oczywiście, profesjonalny rekruter nie powinien oceniać Twoich kompetencji na podstawie tego, jak wyglądasz. Pamiętaj jednak, że każdy z nas jest tylko człowiekiem i często podświadomie kieruje się zasadą pierwszego wrażenia. Poza tym, powiedzmy sobie szczerze, leżąc pod palmą, z drinkiem w ręku, nie będziesz wyglądać zbyt profesjonalnie.

    Dobre zdjęcie do CV, to takie, które:

    • jest aktualne (zdjęcia sprzed 10 lat też nie zdają egzaminu)
    • zrobione jest na neutralnym tle
    • wyglądasz na nim profesjonalnie (odpowiedni, pół-elegancki strój)

  19. Zbyt ogólne zainteresowania
  20. Wielu kandydatów tak właśnie buduje sekcję „Hobby”, albo ją pomijając, albo pisząc banały jak kino, książki czy muzyka. Koszmar!

    Twoje zainteresowania mogą być jednym z tematów na rozmowie kwalifikacyjnej, warto więc o nich wspomnieć. Pamiętaj jednak o konkretach. Słynne już hobby „książki, muzyka, kino” nie mówią pracodawcy nic na temat Twojej osobowości. Co więcej, tak piszą wszyscy. Jeżeli lubisz książki, napisz jakie czytasz najchętniej. Nie chodzi tutaj o konkretne tytuły, ale np. gatunek lub autora. Muzyka to Twoja pasja? Świetnie, może grasz na jakimś instrumencie? Jaką muzykę lubisz najbardziej?

    Widzisz już różnicę? Posiadanie zainteresowań jest częścią Twojego profilu zawodowego, w końcu trzeba mieć czas na hobby. Dodatkowo, Twoje pasje mogą dużo mówić o Twoim charakterze. Ważne jest tylko to, jak je zapiszesz w CV.

Błędy w CV: Struktura

  1. Kolejność
  2. Nieprawidłowa kolejność, doświadczenie zawodowe wymieszane z wykształceniem i umiejętnościami, brak konkretnych dat... Takie Curriculum Vitae nie ma szans na przejście pierwszej fazy rekrutacji. Całe szczęście, masz Nas :)

    Wielu kandydatów zaczyna swój życiorys od wykształcenia, a wskazane jest rozpoczęcie od aktualnie zajmowanego stanowiska. Pisząc CV należy pamiętać o odwróconej kolejności chronologicznej, czyli najświeższe dane prezentujemy na samym początku.

  3. Objętość CV
  4. Bardzo powszechnym problemem, który pojawia się podczas pisania CV jest jego długość. Przyjmuje się, że optymalne CV powinno mieć jedną stronę. Ale co zrobić, gdy piszesz, piszesz i końca nie widać? Znasz ten dylemat? Jak napisać CV lub list motywacyjny, które będą zawierały niezbędne informacje, a zarazem ich objętość nie przekroczy jednej strony A4?

    Wielu kandydatów chce w swoim CV napisać wszystko, co tylko przyjdzie im do głowy. Uwierz, to nie ma sensu. Mnóstwo danych, które wpisujesz w CV, nie przyda się pracodawcy i, co więcej, nie będzie miało wpływu na wybór kandydata do pracy.

    Wskazówka: tylko krótko lub wcale nie wspominaj o nieistotnych i dawnych stanowiskach. Lepiej skoncentruj się na bieżących i ważnych informacjach.

  5. Ostatnia strona jest prawie pusta
  6. W większości puste strony wyglądają szczególnie nieestetycznie. Ponadto pozwalają również na wyciągnięcie wniosków na temat wnioskodawcy – zwłaszcza na temat jego umiejętnośći strukturyzowania i nadawania priorytetów. W końcu można zaoszczędzić sobie pustej strony po prostu dzięki lepszej selekcji informacji.

Błędy w CV: formalności

  1. Błędy ortograficzne i językowe
  2. Nigdy nie wysyłaj CV bez uprzedniej korekty! Każdemu zdarzają się pomyłki. Niestety, literówki, błędy ortograficzne, gramatyczne czy stylistyczne nie zawsze zostaną wskazane przez program tekstowy. Zwłaszcza jeśli próbujesz napisać swój życiorys w języku obcym. W internecie możesz znaleźć mnóstwo „kwiatków” z CV, które zostały wysłane z błędami. Sformułowania typu „liquid English” (płynny angielski) na pewno rozbawią rekrutera, ale nie spodziewaj się, że zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

    Jeżeli masz wątpliwości, czy Twoje CV jest pozbawione błędów, poproś o jego przeczytanie znajomego. Druga osoba będzie w stanie szybciej wychwycić ewentualne niedociągnięcia. .

    Najlepsze szablony CV29 szablonów i wzorów CV

    Z naszym kreatorem CV skonstruujesz CV w języku polskim, angielskim i niemieckim.

    Przejdź do szablonów CV

  3. Zbyt ogólne okresy czasu
  4. Okresy czasu są często podawane w latach zamiast w miesiącach (np. 2011 - 2012), aby wypełnić luki w CV. Rekruterzy znają te triki i dlatego warto podać rok wraz z miesiącem (np. 01/2011 - 11/2012).

  5. Brak aktualnej klauzuli RODO
  6. Bez zgody na przetwarzanie danych osobowych Twoje CV na 99 % wyląduje w koszu. W Polsce taka wzmianka powinna pojawić się w stopce dokumentu. Jeśli nie wiesz jak brzmi aktualna klauzula RODO, znajdziesz ją w naszym Poradniku.

    Jeżeli starasz się o stanowisko u zagranicznego pracodawcy, zgoda na przetwarzanie danych nie jest wymagana, chyba, że w ogłoszeniu o pracę rekruter wyraźnie o nią poprosi.

  7. Nieprawidłowe formatowanie
  8. Konkurencja na rynku pracy jest spora, doskonale o tym wiesz. Z tego względu stawiasz na kreatywne, oryginalne CV. Ale czy wiesz jak się do tego zabrać, żeby rzeczywiście było kreatywne, a nie przekombinowane i odrzucone jeszcze przed przeczytaniem?

    Do najczęstszych błędów należą:

    • różne rozmiary czcionek
    • zbyt mały rozmiar czcionki
    • różne rodzaje czcionki
    • niespójne symbole wypunktowania
    • zbędne odstępy między wierszami

    Jeśli nie jesteś za pan brat z programami graficznymi, to uwierz nam, będzie Ci bardzo ciężko stworzyć CV, które wyjdzie ładnie i estetycznie. W takiej sytuacji lepiej jest postawić na przejrzystą, prostą formę dokumentu, bez udziwnień. Możesz też postawić na kreator CV online, gdzie będziesz w stanie wybrać wzór CV, a resztą zajmie się program.

    Pamiętaj, rekruter zwykle przegląda jedno CV w ciągu sześciu sekund. Nie utrudniaj mu tego zadania! Jeżeli dodasz za dużo ozdobników, istotne informacje zginą w gąszczu grafik i „bajerów”. A tego byśmy nie chcieli! Dobre CV zaakcentuje ważne sekcje takie jak doświadczenie zawodowe, umiejętności oraz kwalifikacje. Dzięki temu, osoba czytająca Twoje podanie o pracę szybko wychwyci najważniejsze zagadnienia i będzie w stanie wstępnie ocenić Twoją kandydaturę.

  9. Nie zapomnij o nazwie pliku
  10. Wysyłając swoje CV, nie zapomnij odpowiednio nazwać zapisanego pliku. Dokument „Bez nazwy” lub „Untitled1” nie brzmią zachęcająco. Nie wspominając już o głupawych lub „śmiesznych” nazwach. Najbardziej profesjonalnie i przejrzyście będzie wyglądał życiorys, który w nazwie pliku ma Twoje imię i nazwisko plus słowo „życiorys” lub „CV”.

  11. CV w formacie .doc
  12. Wysyłając CV w formacie .doc, ryzykujesz, że rekruter zobaczy dokument w innej formie. Wszystko zależy od posiadanej przez niego wersji programu tekstowego lub systemu operacyjnego.

    Przesłanie CV w formacie .pdf gwarantuje Ci, że dokument się nie „rozjedzie”, liczba stron się nie zmieni i pracodawca zobaczy dokładnie taki życiorys, jaki stworzyłeś. Inną zaletę przesłania CV w pliku .pdf stanowi brak możliwości zmiany dokumentu przez odbiorcę. Masz pewność, że żadna z informacji nie zostanie zmanipulowana.

  13. Nieaktualne dane kontaktowe
  14. Wydaje się to oczywiste, a jednak w ferworze wysyłki kilkudziesięciu CV tego samego dnia, nietrudno o pomyłkę lub przeoczenie jakiejś literówki.

    Z tego powodu zawsze podkreślamy, aby każde przesyłane CV było spersonalizowane pod kątem danego ogłoszenia. Masowa wysyłka może i jest szybsza, ale czy przyniesie Ci pożądany skutek? Na pewno nie, jeżeli Twój adres e-mail będzie miał literówkę lub numer telefonu będzie nieaktualny.

  15. Nieprofesjonalny adres e-mail
  16. Każdy z nas kiedyś go posiadał – pierwszy adres e-mail, który zakładaliśmy jeszcze w szkole. W tym okresie każdy chce się wyróżniać. Niestety, nie zawsze wychodzi to pozytywnie ;) A już na pewno nie po 10-15 latach, kiedy ubiegamy się o pracę na poważnym stanowisku. Jeśli więc starasz się o pracę w międzynarodowej korporacji, zastanów się, czy na pewno chcesz wysłać CV z adresem e-mail misiek69@amorki.pl.

    Najbardziej profesjonalnym adresem e-mail będzie kombinacja Twojego imienia i nazwiska. E-mail zakładaj na domenach takich jak: Google, Wirtualna Polska, Onet, Interia itp.

Jeśli bardzo długo nie ubiegałeś się o pracę i nie masz pojęcia, od czego zacząć, mamy rozwiązanie. Zamiast tworzyć CV samodzielnie, zajrzyj do naszych poprzednich artykułów np. na temat struktury i treści w CV, umiejętności (także miękkich), czy też czytania ogłoszeń o pracy. Przed przystąpieniem do poszukiwania pracy, warto uzupełnić braki, a także odświeżyć wiedzę. Dzięku temu, Twój życiorys będzie wyglądał świetnie!

Możesz też skorzystać z naszego kreatora CV, który pozwoli Ci szybko i sprawnie napisać profesjonalny życiorys.

4 Oceny

Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Ø 4,5

Jak Ci się podobał ten artykuł?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły:

CV czyli Twoja zawodowa wizytówka

CV czyli Twoja zawodowa wizytówka

2022 | czas czytania 9 minut

Przeczytaj jak stworzyć CV, aby otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Struktura i treść

Struktura i treść CV

2023 | czas czytania 9 minut

Znalazłeś wymarzone ogłoszenie o pracy? To świetnie! Teraz tylko musisz stworzyć CV, które prześlesz rekruterowi. Jaka jest idealna struktura CV?

Dane osobowe

Dane osobowe w CV

2023 | czas czytania 7 minut

Które dane osobowe należy umieścić w CV? Które dane personalne są zbędne?

Kłamstwa w CV

Kłamstwa w CV

2024 | czas czytania 13 minut

Czy warto kłamać w CV? Jakie są najczęstsze przyczyny kłamstw w CV? Czy kłamstwo w CV jest karalne? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Idealne CV

Idealne CV

2024 | czas czytania 13 minut

Co przyciągnie uwagę rekrutera? Jak powinno wyglądać CV? Poznaj triki wskazówki, by stworzyć idealne CV.

Wykształcenie

Wykształcenie w CV

2022 | czas czytania 11 minut

Co zrobić, by zdobyte wykształcenie przyciągnęło uwagę i było Twoim atutem? Gdzie najlepiej umieścić w CV dane dotyczące edukacji? Tego i wiele więcej dowiesz się poniżej!

Mocne i slabe strony

Mocne strony w CV

2022 | czas czytania 7 minut

Czy w CV powinny znaleźć się Twoje mocne strony?
Jak opisać cechy charakteru w CV?

Doświadczenie zawodowe

Zdobyte doświadczenie w CV

2023 | czas czytania 11 minut

Jakim doświadczeniem zawodowym możesz się już wykazać? Gdzie pracowałeś czy odbywałeś praktykę? Na jakim stanowisku? Co należało do Twojego zakresu obowiązków?

Kompetencje i umiejętności

Kompetencje i umiejętności

2024 | czas czytania 12 minut

Jakie umiejętności wpisać w cv? Czym są umiejętności miękkie i twarde? Wszystko wyjaściamy w naszym artykule.

(Re)start na rynku pracy

Początek kariery zawodowej lub powrót na rynek pracy

2024 | czas czytania 15 minut

Kiedy rozpoczynasz karierę zawodową, nie masz jeszcze doświadczenia. Jak wrócić do pracy po długiej przerwie i stworzyć obszerny życiorys? W jaki sposób ująć właściwe treści w CV, gdy wkraczamy na rynek pracy?

Wskazówki

Jak napisać CV?

2023 | czas czytania 14 minut

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące struktury i treści CV. Zobacz jak najlepiej zaprezentować przebieg swojej kariery zawodowej w CV.

CV po angielsku

CV po angielsku

2022 | czas czytania 12 minut

Jak napisać CV po angielsku? CV czy resume? Poznaj wzór CV po angielsku i dowiedz się, jak napisać profesjonalną aplikację po angielsku.

CV w Wordzie

Stwórz CV z Word

2024 | czas czytania 7 minut

Kilka prostych kroków, by stworzyć CV w wordzie.
CV word - poznaj wskazówki, jak z niego skorzystać.

CV

Hobby i zainteresowania w CV

2023 | czas czytania 10 minut

Dowiedz się jakie zainteresowania warto wpisać w CV.

Wolontariat w CV

Wolontariat w Twoim CV – czy w każdym przypadku to Twój plus?

2024 | czas czytania 11 minut

Wolontariat ma wielką wartość nie tylko ze społecznego punktu widzenia - może również przynieść korzyści przy ubieganiu się o pracę. Przeczytaj, jak umiejętnie wspomnieć o tym w swoim CV.

Elementy CV

Elementy dobrego CV: treść, struktura i uporządkowany układ

2023 | czas czytania 10 minut

Jakie elementy CV zdecydowanie należy w nim umieścić? W jakiej kolejności poszczególne sekcje CV są przedstawiane? Poznaj szczegółowe informacje na temat budowy dobrego CV i jego poszczególnych rubryk tematycznych.

Wzór CV

Zaprojektuj swoje CV: Jak powinien wyglądać układ strony CV?

2023 | czas czytania 12 minut

Tutaj znajdziesz wskazówki dotyczące prawidłowego formatowania i projektowania podania o pracę

Zdjęcie do CV

Zdjęcie do CV

2023 | czas czytania 20 minut

Czy w CV musi być zdjęcie? Jakie zdjęcie nadaje się do CV? Poniżej przeczytasz o zasadach dobrego zdjęcia do CV.

Znajomość programów komputerowych w CV

Obsługa komputera w CV

2023 | czas czytania 14 minut

Co mieści się pod hasłem obsługa komputera w CV? Jakie kompetencje należy wymienić w ramach znajomości programów komputerowych?

Klauzula CV

Klauzula CV

2023 | czas czytania 9 minut

Jak powinna wyglądać zgoda na przetwarzanie danych osobowych.
Zobacz wzór klauzuli RODO.