Nie wiesz, jakich zasad trzymać się podczas pisania listu motywacyjnego? Skorzystaj z naszego kreatora CV i dopasuj graficznie list motywacyjny do swojego CV. Z profesjonalnym podaniem o pracę, zdobędziesz pracę marzeń.
Przejdź do kreatora CVZanim zaczniemy w szczegółach omawiać budowę listu motywacyjnego, warto wyjaśnić, dlaczego jest on w ogóle tak ważny w podaniu o pracę. Przecież wydawałoby się, że to CV jest jego „sercem”.
To prawda, rekruter zwykle zaczyna od przejrzenia życiorysu, ponieważ ma on przejrzystą, nieco bardziej „skondensowaną formę”. Krótko mówiąc, łatwiej dokonać jest wstępnej selekcji kandydatów, przeglądając ich CV. Warto jednak zauważyć, że jeśli wysyłasz list motywacyjny, nawet jeśli pracodawca nie wymaga tego w ogłoszeniu, rekruter będzie od razu znacznie bardziej zainteresowany Twoją aplikacją o pracę – nawet przed samym sprawdzeniem dokumentów. Dzięki temu wyróżnisz się z tłumu już na samym początku rekrutacji.
Jak już wcześniej wspominaliśmy, list motywacyjny to miejsce, w którym możesz napisać o sobie nieco więcej niż w CV. Jak długo pracujesz w zawodzie? Co skłoniło Cię do zmiany stanowiska? Jakie posiadasz umiejętności, poparte przykładami... List motywacyjny daje Ci o wiele większą swobodę formalną niż CV i naturalnie, więcej miejsca na opisowe przedstawienie swojej kandydatury. Daj się poznać!
Osoby zajmujące się rekrutacją nowych pracowników zawodowo, doskonale wiedzą, jak trudne jest stworzenie dobrego listu motywacyjnego. Po przeczytaniu sterty tych „przeciętnych”, skopiowanych ze znalezionego w internecie wzoru online, na pewno docenią dokument, który będzie autentyczny i spersonalizowany. Naucz się pisać dobry list motywacyjny, a bez problemu przekonasz rekrutera do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną.
List motywacyjny jest bez wątpienia tekstem formalnym, w którym należy używać odpowiedniego słownictwa. Język potoczny nie będzie zatem najlepszym wyborem. Jeśli masz problemy z gramatyką lub ortografią, koniecznie poproś o sprawdzenie swojego listu motywacyjnego zaufaną osobę. Możesz też skorzystać z edytora tekstu, który wskaże Ci ewentualne błędy.
Niby oczywiste, a jednak budzi wiele wątpliwości. Z której strony piszemy dane adresata, a z której nasze własne? Twoje imię i nazwisko, miejsce zamieszkanie (opcjonalnie), numer telefonu i adres e-mail zapisz w lewym górnym rogu. Po prawej stronie, na tej samej wysokości, umieść miejsce i datę sporządzenia dokumentu. Analogicznie, po prawej stronie, poniżej Twoich danych osobowych, powinny znaleźć się dane adresata tj. firmy, do której aplikujesz. Które informacje należy zapisać? Pełną nazwę przedsiębiorstwa (także rodzaj spółki np. SA, sp. z o. o.), imię osoby, która zajmuje się rekrutacją i adres siedziby firmy.
W listach motywacyjnych o nowoczesnym designie, swoje dane osobowe możesz umieścić w nagłówku strony. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce.
Gdy poprawnie zaadresujesz swój list motywacyjny, nie zapomnij go zatytułować. Tytuł powinien zawierać nazwę stanowiska, o które się ubiegasz oraz, jeśli taki został podany, numer referencyjny z ogłoszenia o pracę.
Wstęp w liście motywacyjnym powinien zachęcić rekrutera do dalszego czytania. Nie zaczynaj więc pisania od formułki: „Bardzo zainteresowało mnie Państwa ogłoszenie o pracę, dlatego też aplikuję na stanowisko XYZ...”. Tak piszą wszyscy! Poza tym rekruter wie, że starasz się o daną pracę, w końcu widzi przed sobą Twój list motywacyjny.
Rozpocznij od krótkiego opisania, czym się obecnie zajmujesz. Jesteś świeżo po studiach, a może zmieniasz pracę, aby rozwinąć się w swojej branży? Jeśli natomiast wracasz do pracy po dłuższej przerwie, to jest ten moment, aby napisać, co było powodem Twojej nieobecności na rynku pracy. Po krótkim podsumowaniu swojej aktualnej sytuacji zawodowej, wspomnij, skąd wiesz o ogłoszeniu o pracy i co skłoniło Cię do ubiegania się o dane stanowisko. Jeśli osoba kontaktowa już z Tobą rozmawiała np. przez telefon, czy na targach pracy, warto to przypomnieć, pisząc list motywacyjny.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej, na wstęp w liście motywacyjnym poświęciliśmy osobny artykuł ;)
To tutaj masz okazję zabłysnąć. W głównej części listu motywacyjnego zapisz kilka kluczowych kompetencji i umiejętności, które idealnie wpasują się w stanowisko, na które aplikujesz. Każdą z nich warto jest poprzeć konkretnym przykładem z Twojego życia zawodowego. W ostateczności możesz odwołać się do życia prywatnego, ale tylko jeśli np. nie udało Ci się jeszcze zgromadzić dużego doświadczenia w zawodzie lub wracasz do pracy po dłuższym czasie.
W części końcowej listu motywacyjnego napisz, kiedy można się z Tobą skontaktować. Możesz też ponownie podać swój numer telefonu lub adres e-mail. Na końcu wyraźnie podkreśl chęć spotkania się na rozmowie kwalifikacyjnej i złóż swój (czytelny) podpis. Pamiętaj, zakończenie listu motywacyjnego pozostawia ostateczne wrażenie o Tobie i Twojej kandydaturze.
Oprócz prawidłowej budowy, w liście motywacyjnym ważny jest także atrakcyjny design. W czasach cyfryzacji, podanie o pracę powstaje w całości w formie pliku tekstowego. Co należy wziąć pod uwagę w tym przypadku?
Wybierając czcionkę w dokumentach aplikacyjnych zachowaj spójność. Taki sam styl oraz rozmiar literek zachowaj zarówno w CV, jak i w liście motywacyjnym. Przy wyborze czcionki kieruj się nie tyle kreatywnością, co czytelnością. Wymyślne zawijasy, kursywa... takie efekty będą utrudniały rekruterowi zapoznanie się z Twoją aplikacją. Optymalny rozmiar czcionki to 11 lub 12.
Jeśli na co dzień nie korzystasz z edytorów tekstowych i nie masz pewności, która czcionka będzie idealna dla listu motywacyjnego, a o której lepiej zapomnieć, mamy dla Ciebie podpowiedź.
Te czcionki się sprawdzą
Tych czcionek unikaj
Opcje formatowania tekstu w liście motywacyjnym są dwie tj. wyrównanie do lewej lub wyjustowanie, czyli wyśrodkowanie tekstu w równe bloki. Jeśli zdecydujesz się na tę drugą opcję, upewnij się, że w tekście nie występują nierówne, nienaturalnie wyglądające odstępy między słowami. Z tego względu łatwiejsze będzie wyrównanie tekstu do lewej strony.
Zwróć także uwagę na odstępy między wierszami, by tekst był czytelny, a jednocześnie zmieścił się w całości na jednej stronie. Zwykle najlepszym rozwiązaniem jest tu ustawienie pojedynczej interlinii między wierszami.
Formatując tekst, pamiętaj też o marginesach! Zadbaj o to, aby były równie po obu stronach. Niektórzy kandydaci zostawiają na stronie niewielkie marginesy lub w ogóle z nich rezygnują, by zaoszczędzić. Odradzamy taką praktykę, ponieważ dokument nie wygląda zbyt profesjonalnie bez marginesów. Może się też wydawać zbyt obszerny, przeładowany.
Tworząc list motywacyjny czy CV najlepiej kieruj się zasadą „mniej znaczy więcej”. Zdecyduj się na jeden lub maksymalnie dwa kolory np. w nagłówku. Czcionka głównego tekstu powinna pozostać klasyczna, czyli czarna. Wszelkie krzykliwe kolory utrudnią czytanie dokumentu. Także tzw. akcenty kolorystyczne utrzymaj w stonowanych barwach. Te bardziej nasycone mogą sprawdzić się ewentualnie przy aplikacji o pracę w branżach kreatywnych.
Jak widzisz, tworząc indywidualny list motywacyjny, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego treść, ale i na wiele aspektów estetycznych. Jeśli nie jesteś osobą, która biegle posługuje się programami tekstowymi i nie wiesz do końca, jak napisać list motywacyjny, możesz naturalnie skorzystać z gotowych szablonów listów motywacyjnych dostępnych online.
Jak już pewnie wiesz, na naszej stronie internetowej znajdziesz szablony CV oraz szablony listów motywacyjnych. Możesz wybrać klasyczny lub bardziej kreatywny styl swoich aplikacyjnych dokumentów. Jak tego dokonać? Przejdź do kreatora CV i za pomocą kilku kliknięć wybierz szablon, który podoba Ci się najbardziej. Uzupełnij dane, wklej swoją indywidualnie dopasowaną treść listu motywacyjnego i voilà. Teraz wystarczy już tylko pobrać dokument w formacie PDF na swoje urządzenie.
Wybierz wersję Premium i korzystaj ze wszystkich szablonów CV przez 30 dni! Bez miesięcznego abonamentu, bez stałych zobowiązań.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: