Przyznaj się, ile razy wpisywałeś wszystkie ukończone szkoły w swoim CV? Niestety, mamy dla Ciebie złą wiadomość – zbyt obszerna rubryka edukacyjna może odstraszyć potencjalnego pracodawcę.
Na samym początku powinieneś wiedzieć, że Twój rekruter największą uwagę przywiązuje do zdobytego przez Ciebie doświadczenia oraz odniesionych sukcesów zawodowych. Z tego względu to właśnie sekcja "Doświadczenie zawodowe" powinna znaleźć się w centralnej części Twojego CV.
Przyjmuje się, że w CV podajemy tylko ostatnio ukończoną szkołę/uczelnię. Jeżeli zatem posiadasz wykształcenie średnie, możesz umieścić w życiorysie swoje liceum, technikum czy szkołę zawodową. Jeżeli natomiast ukończyłeś studia i masz stopień naukowy, uwierz mi, że Twój pracodawca nie będzie przywiązywał wagi do tego, które liceum ukończyłeś.
Zbyt obszerna sekcja o wykształceniu nie pomoże, a wręcz zaszkodzi Twojej aplikacji. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż rekruter ze względu na brak czasu zniechęci się na widok długiej listy kursów, uczelni i szkół, tym samym odrzucając kandydaturę. Z tego powodu, pamiętaj, by w Twoim CV znalazły się tylko najbardziej istotne informacje dotyczące wykształcenia. Warto też stosować skróty. Zamiast wpisywania całej nazwy uczelni, podaj jej skrótową nazwę np. Szkołę Główną Handlową w Warszawie, możesz zapisać jako SGH. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i miejsce na stronie, co też jest istotne w przypadku, gdy posiadasz duże doświadczenie zawodowe.
Jak widać, powyższy przykład opisania wykształcenia w CV należy ująć krótko i zwięźle. Twoje zdobyte umiejętności są ważniejsze niż ukończona szkoła, dlatego poświęć miejsce w CV na ich opisanie.
Zdarza się, że kategoria dotycząca wykształcenia może być nieco bardziej rozbudowana. Jest tak w przypadku, gdy Twoje doświadczenie zawodowe nie jest jeszcze ukształtowane, bo dopiero ukończyłeś szkołę. W takim przypadku warto zamieścić dodatkowe informacje w sekcji edukacyjnej. Należałeś do koła studenckiego? Wspomnij o tym! Brałeś udział w kursach i stażach? Świetnie, zapisz to w CV! Warto także umieścić informację o wyjazdach na stypendia zagraniczne, praktykach czy nawet wolontariacie. Wypisując dodatkowe informacje zdobyte podczas edukacji, świadczy o wielu cechach Twojego charakteru. Dawanie korepetycji podczas nauki w liceum świadczy o umiejętności pracy w zespole, umiejętności nauczania, dyscyplinie. Odbycie części nauki za granicą świadczy o odwadze do nowych wyznań czy umiejętności szybkiego dostosowania się do otoczenia. Takie osiągnięcia możesz wpisać w sekcje CV wykształcenie.
W artykule Przykład CV Student przeczytasz, jak napisać CV bez wykształcenia.
Możesz także skorzystać z kreatora CV online, który na pewno ułatwi Ci stworzenie pierwszego CV.
Dla wszystkich rozpoczynających karierę zawodowąTym szablonem CV wyeksponujesz swoje dotychczasowe wykształcenie.
Pokaż szablon CV z nagłówkiemWiesz już, co zapisać w sekcji „Wykształcenie“, wspaniale. Ale jak to zapisać? Czy pisać chronologicznie? Otóż nie!
Jeżeli rozpoczynasz swoją karierę zawodową i w kategorii „Edukacja” zamieszczasz nieco więcej informacji, zwróć uwagę na to, jak je zapisujesz. Zacznij od ostatnio ukończonej szkoły/uczelni/kursu. Przyjmuje się, że w CV zarówno doświadczenie zawodowe, jak i wykształcenie podajemy w kolejności odwrotnie chronologicznej tj. od tego co aktualnie robimy, po wcześniejsze zajęcia.
Ukończyłeś dwa kierunki studiów? Sprawdź, który z nich da Ci większą szansę na uzyskanie danej pracy, nawet jeśli preferowany kierunek jest na niższym stopniu naukowym. Jeżeli np. ukończyłeś kulturoznawstwo (magister) oraz architekturę (inżynier/licencjat), a starasz się dostać pracę w biurze projektującym wnętrza, wystarczy, że wspomnisz o tytule inżynierskim na kierunku „architektura”. Zawsze staraj się wejść w rolę HR-owca. Pomyśl, czy w obliczu kilkudziesięciu aplikacji na jedno stanowisko, chciałbyś szczegółowo przeglądać wszystkie nadesłane podania, które przeładowane są zbędnymi informacjami? Gwarantujemy, że po kilku takich mailach dałbyś sobie spokój. Właśnie dlatego, tak ważne jest dopasowanie swojego CV do aktualnego ogłoszenia o pracę. Pozwoli Ci to na zgrabne przemycenie dokładnie takiej treści, jakiej oczekuje rekruter.
Tyle lat żmudnej pracy i w końcu go masz, upragniony tytuł doktora. Każda firma z pewnością doceni Twoją rzetelność. Czy na pewno?
Uważaj na to, by nie być „przekwalifikowanym” kandydatem. W zależności od danego stanowiska, bądź ostrożny z podawaniem tytułu naukowego. Najlepiej w ogóle o nim nie wspominać. Co więcej, jeśli po ukończeniu doktoratu masz niewielkie doświadczenie w branży i jesteś dopiero na początku swojej kariery zawodowej, ponadprzeciętne wykształcenie może bardziej Ci przeszkadzać niż pomagać. Dlaczego? Pracodawca z niższym wykształceniem od Ciebie będzie się obawiał lekceważenia jego autorytetu. Poza tym posiadanie wyższych kwalifikacji może powodować u Ciebie frustrację, znudzenie i w efekcie poszukiwanie lepszego stanowiska. Dlatego też dwa razy zastanów się, zanim zdecydujesz się na aplikację na stanowisko, które może spowodować cofnięcie o krok w Twojej karierze zawodowej.
Jeśli tworzysz swoje pierwsze CV i nie wiesz od czego zacząć sprawdź nasz kreator CV. W kilka minut możesz wykreować profesjonalne podanie o pracę!
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: