| czas czytania: 16 minut

Przykład CV księgowa / księgowy

Wartościowe wskazówki, jak poprawnie napisać CV księgowej. Poznaj przykłady CV księgowego i aplikuj o pracę marzeń.

Przykład CV księgowa / księgowy

Curriculum vitae to najważniejszy komponent podania o pracę. Zawiera wszystkie najważniejsze dane kandydata, jakich potrzebuje pracodawca. Zamieszczane informacje powinny być prawdziwe, zwięzłe i jasne. Osoba składająca aplikację musi więc poświęcić trochę czasu, by prezentowała się ona dobrze i zachęcająco. CV księgowej nie stanowi tu wyjątku. Jak powinno wyglądać CV księgowego? Co należy wpisać, gdy nie ma się doświadczenia i praktyki w zawodzie?

Księgowa ─ zakres obowiązków ─ CV

Księgowa nie jest profesją dla każdego. Zakres obowiązków obejmuje między innymi takie odpowiedzialne zadania jak:

  • prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów,
  • wypełnianie książek rachunkowych,
  • rozliczanie podatku VAT,
  • prowadzenie ewidencji przychodów i kosztów podatkowych,
  • wypełnianie i wysyłanie deklaracji podatkowych oraz informacji podatkowych przedsiębiorcy do Urzędu Skarbowego,
  • rozliczanie projektów unijnych,
  • wystawianie i księgowanie faktur VAT,
  • ewidencjonowanie wydarzeń gospodarczych,
  • przygotowywanie bilansów finansowych,
  • prokurowanie PIT, czyli rocznych rozliczeń finansowych, nie tylko całego przedsiębiorstwa, ale też wszystkich pracowników,
  • wyliczanie i odprowadzanie do ZUS-u składek ubezpieczeniowych za przedsiębiorcę oraz pracowników,
  • przygotowywanie analizy finansowej przedsiębiorstwa.

Ten zawód wymaga także szczególnych umiejętności, jak:

  • skrupulatność,
  • dokładność,
  • cierpliwość,
  • umiejętność dokładnej analizy danych,
  • chęć do pracy biurowej (siedzącej),
  • dar autoanalizy własnej pracy,
  • rzetelność,
  • odporność na stres,
  • biegłość w liczeniu.

Naprawdę warto te cechy zawrzeć w CV. Księgowa to jedna z najważniejszych osób w firmie, więc trzeba udowodnić, iż jest się odpowiednim kandydatem na to stanowisko.

przykład CV księgowa
Powyższe CV zostało stworzone przy pomocy szablonu CV nowoczesne.

CV ─ główny księgowy

W CV główny księgowy powinien zawrzeć informacje dotyczące wykształcenia wyższego, oczywiście na kierunku związanym z księgowością. Ponadto trzeba wykazać się znajomością przepisów takich jak MSR (Międzynarodowe Standardy Rachunkowości), ustawa o rachunkowości, ustawy podatkowe i inne akty prawne. Dobrze także mieć wiedzę z zakresu obsługi programów komputerowych dotyczących finansów i księgowości oraz arkuszy kalkulacyjnych.

Oprócz wykształcenia ważne jest doświadczenie, dlatego już zdobyty tytuł np. doradcy księgowego trzeba koniecznie wpisać w curriculum vitae. Przyda się także zdobyta praktyka, czyli udokumentowana ścieżka kariery, a także polecenia od byłych pracodawców. CV księgowej na takim odpowiedzialnym stanowisku powinno być wypełnione latami doświadczenia i sukcesami firm, z którymi współpracowała. Musi udowodnić, że będzie mogła spełniać swoje powinności.

Szablon CV z paskiem po lewej stronie
Szablon CV księgowa

Ten modny szablon CV nadaje się idealnie na CV księgowej

Wybierz ten szablon

CV ─ księgowy ─ jaka struktura?

Każde CV powinno mieć jasno określoną strukturę. Bez niej powstanie nieład, a chaotyczne aplikacje pracodawcy czytają niechętnie. Aby życiorys był zgodny z wymaganiami i standardami, należy umieścić w nim najpierw dane osobowe, potem doświadczenie i cele zawodowe, następnie wykształcenie oraz klauzulę RODO. Akapit, w którym dana osoba pisze o sobie w kilku zdaniach, jest bardzo ważny, gdyż daje pracodawcy szybki wgląd w jej praktykę i ambicje. Kolejny istotny element to umiejętności, np. znajomość aktualnych przepisów. Ważne także, by umieścić zainteresowania w CV. Księgowa, jak każdy, powinna mieć też inne hobby. Być może okaże się, że pracodawca również lubi czytać np. książki o inwestowaniu?

Księgowa ─ CV a dane osobowe

Obecnie nie wpisuje się już do CV dokładnej daty urodzenia, stanu cywilnego. Na pewno należy pominąć stan zdrowia czy sytuację rodzinną. Zakłada się, że kandydaci są gotowi do pracy. Wystarczą więc: imię, nazwisko, adres stacjonarny i najlepiej mailowy lub numer telefonu, by osoba składająca podanie mogła szybko otrzymać informację o wynikach rekrutacji. Błędem jest podawanie zbyt wielu informacji o sobie w CV. Księgowość wymaga jedynie sprawnego i skupionego na zadaniach pracownika, bez względu na jego stan cywilny czy wiek.

CV księgowego ─ wzór a wykształcenie

Do CV trzeba wpisać wykształcenie. W przypadku księgowego będzie ono ważne, ponieważ mówi rekruterowi, czy osoba składająca podanie o przyjęcie do pracy jest merytorycznie przygotowana do swoich obowiązków. Zwykle CV na stanowisko księgowej zawiera te dane, najczęściej ostatni poziom edukacji. Raczej nie wpisuje się szkoły średniej w sytuacji, gdy ktoś ma ukończone studia, chyba że było to np. liceum ekonomiczne i dana osoba chce podkreślić, że o byciu buchalterem myślała już od najmłodszych lat.

Warto pamiętać, by w CV nie koloryzować ani nie przeinaczać faktów. W dobie internetu wiele rzeczy można sprawdzić, a deklarowanie np. pełnego wykształcenia ekonomicznego wtedy, gdy się nie skończyło szkoły, na pewno nie pomoże danej kandydaturze. Jeśli jednak osoba skończyła przykładowo dwa kierunki studiów, to z pewnością pożądane jest, by taki fakt zamieścić w CV. Główny księgowy np. powinien mieć ukończone ekonomiczne studia magisterskie oraz kursy potwierdzające znajomość ustaw i przepisów.

Nie warto się zbytnio rozpisywać, bo życiorys powinien być zwięzły. Należy podać datę rozpoczęcia i zakończenia nauki w danej szkole (nie musi być dokładna, wystarczy sam rok lub miesiąc i rok) w swoim CV. Księgowego, tak jak każdą osobę, obowiązuje wpisanie pełnej nazwy szkoły (Uniwersytet Jagielloński brzmi lepiej niż UJ). Dobrze jest podać także specjalizację, jeśli w jakiś sposób wiąże się z wymarzoną pracą księgowego.

CV ─ księgowa ─ wzór, jak pisać o doświadczeniu zawodowym

Tak jak w poprzednich akapitach curriculum vitae, tak i w tym o doświadczeniu zawodowym należy zadbać o zwięzłość i jasność. Kwieciste opisy tutaj się nie sprawdzą, a jedynie spowodują irytację czytającego. Doświadczenie zawodowe w życiorysie to opis zajmowanych wcześniej stanowisk. Można powiedzieć, że są najważniejszą częścią CV. Księgowa z doświadczeniem będzie mogła je udowodnić i wykazać, w jakich miejscach pracowała. Osoba bez wielkiego doświadczenia może skupić się bardziej na swoich umiejętnościach, np. znajomości ustaw bądź programów księgowych.

Warto na początku dokładnie zapoznać się z wymaganiami potencjalnego pracodawcy, skupić się na tym, czego tak naprawdę wymaga. Nie trzeba więc wypisywać wszystkich swoich talentów i umiejętności, lecz tylko te, które odpowiadają wymaganiom. Oczywiście należy podać daty, kiedy się w danym miejscu było zatrudnionym.

Gdy ktoś pracował w konkretnej firmie nieco dłużej, wystarczy podać lata. Jeśli nie, to warto o dokładniejsze określenie terminu przyjęcia i opuszczenia stanowiska. Kiedy prac było dużo, lepiej napisać o tych ostatnich wykonywanych jako księgowa. CV będzie wtedy bardziej klarowne.

Icon einer Glühlampe

W życiorysie trzeba ująć:

  • nazwę firmy, stanowiska oraz miejsce zatrudnienia,
  • miesiąc i rok rozpoczęcia oraz skończenia pracy na danym stanowisku,
  • niezbyt długi opis przedstawiający zakres obowiązków.

Podsumowanie zawodowe w CV ─ księgowa

Akapitem, który dana osoba powinna napisać na końcu (chociaż jako pierwszy rzuca się w oczy rekruterowi), jest podsumowanie zawodowe. Księgowa próbująca zdobyć wymarzoną pracę najlepiej je stworzy, mając przed oczami całe CV. W tym ustępie wypisuje się swoje mocne strony i doświadczenie, ale także cele. Warto ograniczyć to do kilku zdań (nie może być długim elaboratem, gdyż nikt nie będzie chciał go przeczytać). Dobrze jest uważnie przeanalizować ogłoszenie o pracy i w podsumowaniu zawodowym odnieść się do wymagań przyszłego pracodawcy. To może oznaczać, iż w odpowiedzi na każdą kolejną ofertę pracy będzie trzeba napisać tekst od nowa.

CV ─ księgowa bez doświadczenia

Zdobycie pierwszej w życiu pracy jako księgowa bywa stresujące i może zająć nieco czasu. Początki są trudne, a i znalezienie odpowiedniego pracodawcy to sztuka. Jak zawrzeć (zamiast doświadczeń) umiejętności w CV? Księgowa, która nie ma doświadczenia, może wypełnić życiorys swoimi kwalifikacjami. Staranne wykształcenie, dodatkowe kursy, znajomość programów księgowych, pomaganie rodzicom w rozliczeniach firmowych, a nawet wolontariat to aspekty, które pomogą w wypełnieniu pustego miejsca w curriculum vitae. Należy tak je rozplanować, by uwypuklić to, czym warto się pochwalić.

Trzeba też zastanowić się, jakie są najważniejsze punkty oferty pracy i starać się na nie odpowiedzieć, pisząc swój pierwszy wzór CV. Księgowa, taka świeżo upieczona tuż po szkole, może ułożyć życiorys, zaczynając od podstaw i aplikując na młodszego księgowego. W ten sposób będzie mieć szansę stopniowo poznać wszystkie tajniki zawodu. Należy potrafić obsługiwać fachowe aplikacje z zakresu księgowości. Można wypisać także specyficzne cechy takie jak umiejętność skupienia, dokładność, skrupulatność, cierpliwość. Każdy kiedyś zaczynał, więc należy być wytrwałym i się nie poddawać.

CV księgowa ─ przykład

Jak uzupełnić sekcję z certyfikatami i wyróżnieniami w CV księgowego? Wzór poniżej może służyć za przykład. Oczywiście warto dopasować go do siebie i swoich doświadczeń. Oto przykładowe CV ─ księgowa może wysłać następujący życiorys.

Icon einer Glühlampe

Boczny panel powinien zawierać poniższe ustępy:

Maria Antonina Nowak
Adres e-mail: maria.nowak123@gmail.com
Telefon: +48 880 123 456
Adres: Saska Kępa, Warszawa

Umiejętności twarde:
Znajomość programu Płatnik
Znajomość programu Subiekt
Znajomość programu Symfonia
Pełna obsługa MS Office

Umiejętności miękkie:
Praca w zespole
Kreatywność
Dogłębne analizowanie danych
Dokładność

Znajomość języków
Angielski poziom C1
Hiszpański poziom B1

Zainteresowania
Inwestycje
Czytanie książek biznesowych

Icon einer Glühlampe

Z kolei główny panel powinien zawierać, co następuje:

Podsumowane zawodowe:
Jestem księgową posiadającą kilka lat doświadczenia w obsłudze finansowej przedsiębiorstw. Pracuję dla dużej firmy zagranicznej. Obsługiwałam jej najważniejszych klientów i zwiększyłam obroty o 10 proc. Doskonale znam branżowy język angielski. Obecnie dalej chcę się rozwijać oraz zdobywać nowe umiejętności jako księgowa.

Doświadczenie zawodowe:
1. Księgowa w „White and Co Accounting”, oddział w Warszawie, 09.2021-teraz
Główne obowiązki:

  • prowadzenie pełnej księgowości firmy,
  • obsługa programów księgowych,
  • przygotowywanie deklaracji podatkowych,
  • doradztwo,
  • tworzenie zestawień finansowych.

2. Młodsza księgowa w Biurze „FINnRACH” w Warszawie, 09.2018-08.2021
Główne obowiązki:
  • księgowanie dokumentów w programie rachunkowym,
  • rozliczanie podróży,
  • płatności rachunków,
  • analiza kont firmowych,
  • kontrola rejestrów VAT.

Wykształcenie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, 10.2012-06.2017
Kurs Międzynarodowe Standardy Rachunkowości i Sprawozdawczości Finansowej (MSR, MSSF), 45 godzin

Klauzula RODO
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę „Z. Kowalski” w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.
Na klauzuli RODO należy zakończyć swoje CV. Warto starać się, by nie przekraczało jednej, maksymalnie dwóch stron.

CV — wzór — księgowa

Należy pamiętać o tym, że pracodawca nie poświęci zbyt dużo czasu na przeczytanie CV księgowego – zwykle przejrzy je w kilka-kilkanaście sekund. Trzeba się wyróżnić, by w ogóle zostać wziętym pod uwagę. Jak więc napisać swoje CV? Księgowa musi umieć wykazać w odpowiedni sposób swoje umiejętności. Jeśli tak się nie stanie, życiorys wyląduje w wirtualnym koszu. Z kreatorem CV hero można wykreować swoje idealne curriculum vitae i zwiększyć szanse na zatrudnienie.

2 Oceny

Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Ø 5,0

Jak Ci się podobał ten artykuł?