
Przedstawiciel handlowy / przedstawicielka handlowa – CV
Przedstawiciel handlowy / przedstawicielka handlowa to osoba odpowiedzialna głównie za pozyskiwanie nowych klientów. Przekonywanie ich do zakupu lub skorzystania z usług firmy wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Zawód ten wiąże się bowiem z bezpośrednim kontaktem z drugim człowiekiem, polega na doradztwie oraz wsparciu w promowaniu produktu bądź usługi. Działania przedstawiciela handlowego / przedstawicielki handlowej skupiają się również na wzmocnieniu wizerunku marki, a także budowaniu długoterminowych relacji z klientami.
Osoba wykonująca tę profesję powinna zatem być otwarta, skoncentrowana na celu, nie bać się wyzwań. Oprócz tego ważną rolę odgrywa umiejętność łączenia kompetencji miękkich z wiedzą i zdolnościami, jakie zostały zdobyte na ścieżce edukacyjnej oraz w trakcie kariery zawodowej. CV przedstawiciela handlowego / przedstawicielki handlowej powinno wyraźnie odzwierciedlać wszystkie wymienione wyżej cechy i umiejętności.

Nasz kreator CV pomoże Ci stworzyć profesjonalny curriculum vitae. Ty wpiszesz tylko swoje dane, a my zajmiemy się formatowaniem.
W kreatorze stworzysz również list motywacyjny.
Zawód Przedstawiciel handlowy –obowiązki
Czym zajmuje się przedstawiciel handlowy? Praca ta wiąże się z następującymi obowiązkami:
- przedstawianie produktów i usług klientom,
- tworzenie ofert handlowych i prezentacji,
- budowanie i utrzymywanie pozytywnych relacji z klientami,
- negocjowanie warunków umów oraz cen,
- przestrzeganie określonego budżetu,
- przeprowadzanie analiz rynku i konkurencji,
- badanie potrzeb klientów oraz dostosowanie oferty do ich potrzeb,
- monitorowanie wyników sprzedaży i wprowadzanie odpowiednich zmian,
- przygotowywanie raportów sprzedażowych,
- zapewnienie wsparcia technicznego i doradztwa w zakresie produktów i usług.
Profesjonalne CV przedstawiciela handlowego
Kiedy szukasz pracy w branży handlowej, odpowiedni dobór szablonu CV może zaważyć na Twoim sukcesie. W zależności od specyfiki firmy, w której chcesz pracować, szablon może się różnić. Dla przykładu, szablon CV dla pracy w przedsiębiorstwie zajmującym się fotowoltaiką będzie inny niż w przypadku koncernu farmaceutycznego.
Najlepiej wybrać prosty wzór, z małym akcentem kolorystycznym (np. granatowy lub ciemnozielony). Choć zdjęcie nie jest obowiązkowym elementem CV, to aplikując na stanowisko przedstawiciela handlowego / przedstawicielki handlowej, warto je umieścić. Niekiedy działy HR zwracają uwagę na aparycję aplikującego, zwłaszcza jeśli ma on reprezentować firmę.
Oprócz tego w curriculum vitae zawrzyj sekcje, w których przedstawisz swoje doświadczenia i umiejętności. Powinny się w nich znaleźć informacje o wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, znajomości języków obcych, umiejętnościach handlowych i komunikacyjnych, a także innych cechach, które wyróżniają Cię na tle innych kandydatów:tek.
CV – podsumowanie i cele zawodowe
Jeśli chcesz zainteresować osoby rekrutujące, postaraj się, aby samo CV było ciekawe. Umieść w nim krótkie podsumowanie i cele zawodowe.
Podsumowanie, określane również jako profil zawodowy, to tzw. wstęp do CV. W kilku zdaniach należy przedstawić swoje doświadczenie zawodowe oraz motywację. Natomiast cel zawodowy powinien określać najważniejsze umiejętności i przedstawiać plan na przyszłość.
Jak napisać podsumowanie i cel zawodowy?
Warto, by rubryka ta składała się z 4-5 zdań, w których określisz, czym się zajmujesz i od jak dawna, a także jakie są Twoje mocne strony (poparte faktami) oraz czego oczekujesz w nowym miejscu pracy.
Pamiętaj, że w CV podsumowanie i cele zawodowe nie mogą być za długie. Mają zachęcić Dział HR do zapoznania się z Twoją aplikacją, dlatego dopasuj ją do ogłoszenia o pracę.
Aktualne dane osobowe
W CV koniecznie trzeba umieścić aktualne dane osobowe i kontaktowe. Imię i nazwisko, numer telefonu oraz e-mail to najważniejsze elementy w tej sekcji. Możesz również podać miasto, w którym mieszkasz, a także swój wiek, jednak nie jest to konieczne. Nie podawaj numeru PESEL, nazwiska panieńskiego matki ani stanu cywilnego — te informacje nikomu nie powinny być potrzebne. Poza tym istnieje ryzyko, że trafią w niepowołane ręce.
Doświadczenie zawodowe w CV przedstawiciela handlowego / przedstawicielki handlowej
Doświadczenie zawodowe jest jedną z pierwszych sekcji, na którą zwraca uwagę Dział Personalny. Przygotowując ją w CV na stanowisko przedstawiciela handlowego / przedstawicielki handlowej, należy dopasować je do ogłoszenia o pracę. Z tego powodu informacje o pracach dorywczych w innej branży najlepiej pominąć. Natomiast jeśli Twoje ogólne doświadczenie jest niewielkie, możesz uwzględnić te zajęcia. Warto jednak zadbać o ciekawe przedstawienie obowiązków oraz wykonywanych zadań.
Aby aplikacja była przejrzysta i prosta w odbiorze, miejsca pracy zapisz wg tzw. odwróconej chronologii, tj. od obecnie/ostatniego zajmowanego stanowiska wstecz. Uwzględnij też zakres obowiązków i szczególne osiągnięcia.
Wykształcenie w zawodzie przedstawiciel handlowy
Analizując dostępne na rynku oferty, można zauważyć, że na stanowisku przedstawiciela handlowego / przedstawicielki handlowej najczęściej wystarczy wykształcenie średnie. W zależności od specyfiki branży, jako dodatkowy atut uznawane jest ukończenie studiów na kierunku zarządzanie lub ekonomia. Jeśli nie szukasz pierwszej pracy, zdecydowanie pomiń szkołę podstawową i gimnazjum. Natomiast jeżeli masz status studenta, warto o tym wspomnieć. W sekcji związanej z wykształceniem wystarczy podać przedziały czasowe lub rok ukończenia nauki, a także nazwę jednostki oraz kierunku/specjalizacji.
Na Twoją korzyść z pewnością zadziała również wzmianka o ukończonych kursach i szkoleniach, które na wybranym stanowisku mogą okazać się przydatne.
Jeśli kursów i szkoleń, których zrealizowanie możesz potwierdzić stosownym dokumentem, jest sporo, warto wybrać 3-5 z nich i zaznaczyć, że są to wybrane pozycje.
Umiejętności w CV - przedstawiciela handlowego / przedstawicielki handlowej
Wcześniej opisano przykładowe obowiązki na stanowisku przedstawiciela handlowego / przedstawicielki handlowej, na podstawie których można sformułować sekcję Umiejętności. Zanim jednak uzupełnisz tę część CV, zapoznaj się z ogłoszeniem, aby wiedzieć, czego dokładnie oczekuje się w danej branży oraz jakie konkretnie wymagania stawia przed kandydatami:tkami Dział HR danej firmy.
W zawodzie przedstawiciela handlowego ważne są zarówno kompetencje twarde, jak i miękkie. Z tego powodu ten blok curriculum vitae można podzielić na dwie kategorie. Warto pochwalić się znajomością języków obcych, specjalistyczną wiedzą czy technikami negocjacyjnymi. Lepiej skupić się na konkretach i nie odbiegać od prawdy, ponieważ Dział Personalny może chcieć zweryfikować podane informacje.
Poniżej znajduje się przykład ogłoszenia o pracę na stanowisku przedstawiciela handlowego / przedstawicielki handlowej w branży medycznej.
Przykład umiejętności na podastawie ogłoszenia o pracę
Przedstawiciel handlowy, Optikus
Zakres obowiązków:
- profesjonalna obsługa klienta,
- sprzedaż i dostawa optyki (soczewki, okulary, oprawki),
- sporządzanie raportów,
- wizyty u potencjalnych klientów i prezentacja usług.
Wymagania:
- łatwość w nawiązywaniu kontaktów,
- wysoka kultura osobista,
- umiejętność samodzielnej organizacji pracy,
- doświadczenie w sprzedaży produktów medycznych.
Wzór CV – przedstawiciel handlowy / przedstawicielka handlowa – umiejętności:
Umiejętności twarde:
- duża wiedza na temat produktów optycznych,
- prawo jazdy kat. B,
- obsługa programów do tworzenia prezentacji.
Umiejętności miękkie:
Podział umiejętności na twarde i miękkie może zostać odebrany przez osobę rekrutującą jako wyraz starań. Warto również użyć sformułowań podobnych do tych zamieszczonych w ofercie.
Zainteresowania w CV
Choć zainteresowania nie są najważniejszą sekcją, warto je uwzględnić – zwłaszcza jeśli to początki Twojej kariery i pole z doświadczeniem, osiągnięciami czy ukończonymi kursami nie zawiera zbyt wielu pozycji albo jest puste.
Hobby należy przedstawić w taki sposób, aby było ciekawe dla Działu HR, który zadecyduje, czy weźmiesz udział w kolejnych etapach rekrutacji. Zainteresowania mogą stanowić sygnał, że stale się rozwijasz i starasz się jak najlepiej wykorzystać wolny czas. Jeśli uważasz, że czytasz dużo książek, w rubryce Zainteresowania w CV nie pisz „książki”, lecz np. „literatura faktu”, „poradniki biznesowe” czy „książki o tematyce II wojny światowej”. Skonkretyzowanie obszarów zainteresowań prezentuje się ciekawiej niż zwyczajne, sztampowe hasła.
Przykład CV przedstawiciela handlowego

O tym warto pamiętać
Jeśli wysyłasz CV w formie elektronicznej, koniecznie zapisz je w formacie PDF. Dzięki temu aplikacja zachowa estetyczny wygląd, niezależnie od tego, na jakim urządzeniu będzie przeglądana. Upewnij się też, że CV nie zawiera błędów – literówek, błędów ortograficznych czy stylistycznych.
Istotny element CV dla przedstawiciela handlowego / przedstawicielki handlowej stanowi również aktualna klauzula RODO, czyli zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Zdarza się, że niektóre działy HR nie akceptują aplikacji bez takiej adnotacji.